MOSKVA. Rubeľ sa v pondelok voči doláru prepadol na 17-mesačné minimum, keď sa jeho kurz voči americkému doláru oslabil nad 100 rubľov za dolár.
Dôvodmi bol silný dopyt po devízach a zhoršujúca sa obchodná bilancia Ruska.
Rubeľ do 9.24 h SELČ stratil 1,4 percenta a obchodoval sa pri kurze 100,84 RUB/USD, pričom hranicu 100 RUB/USD prekonal prvýkrát od 23. marca 2022. Voči euru sa oslabil o 1,5 percenta takisto na 17-mesačné minimum a obchodoval sa pri kurze 110,44 RUB/EUR. Voči jenu klesol o 1,3 percenta.
Rubeľ je pod tlakom
Rubeľ je tento rok pod tlakom v dôsledku zhoršujúcej sa obchodnej bilancie Ruska, keďže príjmy z vývozu klesajú a dovoz ožil. Od začiatku roka 2023 už voči doláru padol približne o 30 percent.
Začiatkom vlaňajšieho februára, teda tesne pred ruskou inváziou na Ukrajinu, stál dolár okolo 75 rubľov.
Ekonomický poradca ruského prezidenta Vladimira Putina, Maxim Oreškin tvrdí, že dôvodom oslabenia rubľa je uvoľnená menová politika centrálnej banky a že v blízkej budúcnosti sa znehodnocovanie zastaví.
Centrálna banka v júli zvýšila základnú úrokovú sadzbu o celý percentuálny bod na 8,50 percenta. Predtým ju ale na 7,50 percenta držala od vlaňajšieho septembra.
Bezprostredne po začiatku invázie na Ukrajinu, ktorá znamenala pre ruskú menu šok, centrálna banka základný úrok viac ako zdvojnásobila a posunula ho až na 20 percent, aby zmiernila odliv kapitálu a podporila finančnú stabilitu.
Pred zasadnutím Bankovej rady plánovanom na budúci mesiac už centrálna banka niekoľkokrát avizovala, že ďalšie zvýšenie sadzieb môže nasledovať.
Znovu tak urobila dnes po ďalšom oslabení kurzu rubľa a po komentári Putinovho poradcu, ktorý si naopak želá nižšie úroky z úverov.
Usvedčujúca obžaloba
"Slabší rubeľ je usvedčujúcou obžalobou Ruska a jeho vojny proti Ukrajine," uviedol hlavný analytik Timothy Ash z investičnej spoločnosti BlueBay Asset Management v Londýne.
"Je to spôsobené nielen nižšími príjmami z predaja energetických surovín v dôsledku straty veľkej časti obchodu s plynom v Európe, ale aj úspechom cenového stropu na ropu, ktorý zaviedli štáty G7, oveľa vyššími nákladmi na dovoz kvôli sankciám a tiež pokračujúcim odlivom kapitálu," dodal.
Ruská centrálna banka vidí príčinu v tohtoročnom prudkom oslabení rubľa v poklese obchodu. Prebytok na bežnom účte platobnej bilancie vykázal v čase od januára do konca júla medziročný prepad o 85 percent.
Rubeľ prudko oslabil už na konci vlaňajšieho februára, keď ruské vojská napadli Ukrajinu. Vlani v marci tak dolár vystúpil až nad 120 rubľov, kým sa ruská mena spamätala a v nasledujúcich mesiacoch vystúpila na maximum za viac ako sedem rokov.
Prispelo k tomu obmedzenie pohybu kapitálu, ku ktorému Rusi pristúpili, a tiež rast exportných príjmov. Už vlani v júni rubeľ spevnil pod 60 dolárov. Od konca minulého roka však rubeľ vytrvalo oslabuje, od začiatku tohto roka stratil k doláru asi 30 percent hodnoty a od začiatku invázie na Ukrajinu asi 25 percent.
Ak chce Rusko ďalší prepad kurzu rubľa zastaviť, mohlo by ešte zaviesť prísnejšie obmedzenia pohybu kapitálu. Ďalšou možnosťou je zvýšenie úrokových sadzieb, čo centrálna banka s odvolaním sa na vyššiu infláciu už avizovala.
Vyššie úroky však brzdia hospodársky rast a okrem iného znamenajú, že sa vláde predražujú náklady na financovanie v čase, keď potrebuje peniaze, aby mohla pokračovať vo svojej vojenskej operácii na Ukrajine.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine