Zmenku možno definovať ako písomný záväzok, ktorý musí mať presne určenú formu. Majiteľovi zmenky poskytuje právo požadovať v určenej lehote úhradu, resp. výplatu peňažnej sumy uvedenej na zmenke.
Zmenka je krátkodobý obchodovateľný cenný papier, ktorý obsahuje bezpodmienečný záväzok alebo príkaz toho, kto zmenku vystavil, aby zaplatil stanovenú zmenkovú sumu v určitý čas a na určitom mieste a zabezpečujúci inému právoplatnému majiteľovi právo vyžadovať toto plnenie od toho, kto sa na zmenku podpísal.
Právna úprava zmeniek - akt, ktorý spravuje používanie zmeniek, je ženevská zmenková konvencia - dohoda, ktorú v r. 1930 uzatvorilo 35 štátov a prenieslo ju do svojich právnych úprav. U nás doteraz platí zmenkový a šekový zákon č. 191/1950 Zb.
Okrem európskeho zmenkového práva existuje aj anglo-americké zmenkové právo, pretože USA a Veľká Británia na konvenciu nepristúpili. V tomto práve sú podmienky používania zmeniek formulované voľnejšie, čo na jednej strane umožňuje väčšiu variabilitu využívania zmeniek, ale na strane druhej zvyšuje riziko zmenkového platenia.
Náležitosti zmenky
1. slovo zmenka v texte listiny v jazyku, v ktorom je zmenka vystavená
2. bezpodmienečný príkaz zaplatiť určitú peňažnú sumu
3. meno koho, kto má zaplatiť
4. dátum splatnosti
5. miesto, kde má byť zmenka zaplatená
6. meno toho, komu alebo na koho rad má byť zmenka vyplatená
7. dátum a miesto vystavenia zmenky
8. podpis vystavovateľa
Funkcie zmenky
platobná - je obchodovateľná na finančných trhoch, pričom môže byť prevedená na iné osoby rubopisom (indosamentom) alebo postúpením pohľadávky (cesiou)
zaisťovacia - dáva kvalitnejší záväzok ako obchodná zmluva, zvýhodňuje svojho majiteľa oproti iným veriteľom
úverová - je nástrojom krátkodobých obchodných úverov (t. j. poskytovanie tovaru na dlh) a bankových úverov (napr. akceptačný alebo eskontný úver)
Druhy zmeniek
Najčastejšie používaná kategorizácia člení zmenky na dve skupiny:
1/ obchodné zmenky - vznikajú na základe pohybu tovarov. Sú nástrojom platenia pri obchodných operáciách,
2/ finančné zmenky - používajú sa pri vyrovnávaní finančných záväzkov.
Klasifikácia zmeniek podľa toho, kto zmenku vystavuje:
1/ vlastná zmenka (sólozmenka) - vystavovateľ zmenky je zároveň zmenkový dlžník, takže na zmenke vystupujú len dve osoby (vystavovateľ a zmenkový veriteľ). Zmenka obsahuje sľub vystavovateľa zaplatiť potvrdený jeho podpisom,
2/ cudzia zmenka (tratta) - vystavovateľ zmenky vydá zmenkový príkaz dlžníkovi, ktorý je mu dlžný z inej transakcie, aby zaplatil majiteľovi zmenku, takže na zmenke vystupujú tri osoby (vystavovateľ, zmenkový dlžník a zmenkový veriteľ),
3/ cudzia zmenka na rad - špeciálny prípad cudzej zmenky, keď vystavovateľ je zároveň zmenkový veriteľ, takže na zmenke vystupujú len dve osoby (vystavovateľ a zmenkový dlžník).
Ďalej možno zmenky členiť podľa termínu splatnosti na skupiny
1. denné (fixné) zmenky - zmenky s pevným termínom splatnosti, napr. 17. augusta 2005,
2. vista zmenky - zmenky splatné pri predložení (na videnie, vista),
3. lehotné vista zmenky - zmenky splatné po uplynutí určitého času od predloženia, napr. po uplynutí 30 dní od predloženia,
4. datazmenky - zmenky splatné po určitom čase od vystavenia (po uplynutí 90 dní odo dňa vystavenia uhradiť).
Autor: Rastislav Ručinský / ABC o financiách