Počas predchádzajúcej dekády neprijala slovenská vláda, ktorú väčšinou zostavoval Robert Fico a jeho Smer, žiadnu zásadnú reformu pre podporu podnikania, vzdelávania alebo zdravotníctva.

Pribrzdilo sa tak dobiehanie Európskej únie, ktoré na prelome milénia akcelerovalo vplyvom reforiem vlád Mikuláša Dzurindu, vstupu Slovenska do EÚ a eurozóny, ako aj prílevu veľkých zahraničných investícií.
Slovenská ekonomika v súčasnosti dosahuje 81 percent výkonnosti priemeru EÚ, čo je približne o desať percentuálnych bodov pod úrovňou českej. Podobne ako Slovensko sú na tom Poľsko a Maďarsko.
„Ich trajektória konvergencie je momentálne rastová, zatiaľ čo tá slovenská stagnuje, respektíve klesá,“ dodáva analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Problémom teda nie je, že by Slováci nebohatli alebo sa nemali lepšie než v minulosti. Ide o to, že okolité krajiny bohatnú rýchlejšie a pocit relatívnej prosperity Slovenska sa znižuje.

Rovnaké problémy
HDP Česka sa pritom stále ešte len spamätáva z následkov covidovej pandémie, energetickej krízy a dôsledkov ruskej invázie na Ukrajinu. V súčasnosti je pod úrovňou z konca roka 2019, čo je najhorší výsledok zo všetkých krajín EÚ.
Slovenský HDP sa odvtedy zvýšil o 2,7 percenta, v Maďarsku narástol o päť percent a v Poľsku o osem percent.