Spoločnosť Galvex je nominovaná na cenu FéliX Business Award v kategórii Výnimočný rodinný biznis.
Tekutý púder, pasta s rybím olejom na zapareniny či octanový krém na opuchy po bodnutí hmyzom. Výrobcom týchto tradičných liekov, čapíkov a rôznych mastí je farmaceutická firma Galvex z Banskej Bystrice.
Jej retro obaly so strohým dizajnom sú nezameniteľné. Renomé si vydobyla ešte v 90. rokoch, keď globálne farmaceutické firmy objavovali potenciál rastu na postsocialistických trhoch.
Za rodinnou firmou stojí manželský pár farmaceutov - Ľubomír a Libuše Kamasovci. Kým Libuše je vo firme stále aktívna a venuje sa kontrole kvality, Ľubomír kompetencie za obchod a technológie odovzdal synovi Martinovi.
Najmladšie zo štyroch detí pokračuje v odkaze rodičov, lenže dobre si uvedomuje, že v konkurencii farmafiriem s miliónovými rozpočtami to bude mať Galvex ťažké.
Biznis nahlodávajú aj súkromné siete lekární, ktoré uprednostňujú svoje privátne značky. „Postupne vymiera generácia lekárnikov i pacientov, ktorí nás poznali podľa dizajnu. Úlohou je, aby som naštartoval rast,“ vysvetľuje stratégiu na najbližšie roky Martin Kamas.
FéliX Business Award
je biznisová cena, ktorú vyhlasuje INDEX a Slovenská sporiteľňa v spolupráci s partnermi. Získať ju môžu inšpiratívne a spoločensky zodpovedné firmy a samosprávy za aktivity, ktoré prispievajú k prosperite a modernosti krajiny.
Vyhlasovatelia FéliX Business Award
Odborný partner
Založili dom pre úver
Ľubomír Kamas je vo firme stále autoritou a ak má syn záujem, rád mu poradí. Väčšinu času venuje koníčku - spracovaniu dreva. Pôvodná kancelária, v ktorej sedí už Martin, je zariadená stále v jeho štýle. Na stenách visia obrazy a vo vitrínach sú predmety z čias prvopočiatkov výroby.
Po štúdiu farmácie v roku 1985 Ľubomír začínal v štátnej lekárni v Banskej Bystrici. Po ukončení doktorátu sa zamestnal v krajskom galenickom laboratóriu.
V bývalom Československu bolo takýchto laboratórií niekoľko a vyrábali lieky v podobe tabliet, čapíkov či mastí. Lieky sa následne sanitkami Škoda 1203 distribuovali cez štátny podnik Medika do okresných lekárni. Po páde režimu Medika skrachovala a lekárne prešli do súkromných rúk.
„My sme sa rozhodli sprivatizovať laboratórium. S manželkou sme odkúpili suroviny na výrobu liekov, ktoré ostali v skladoch,“ spomína si Ľubomír. Zobrali si úver vo výške pol milióna československých korún s úrokom okolo 20 percent a banke založili dom. Zo začiatku fungovali v prenajatých priestoroch, kde zamestnali troch ľudí.
Nakúpili prvé stroje a zariadenia a na rozvoz liekov si zaobstarali hnedú škodovku. Manželka Libuše bola na materskej s príjmom 600 korún, po nociach riešila faktúry, objednávky a výplaty zamestnancov.
Mladá rodina sa musela obracať. Cez deň sa vo firme vyrábali lieky a na druhý deň ich Ľubomír rozvážal po okolitých lekárňach. Keďže konkurencia bola slabá, o objednávky nemali núdzu. Firma si vybudovala silné renomé, z ktorého profituje dodnes.

Stroje sú jadrom znižovania nákladov
Galvex pôvodne nadviazal na výrobný sortiment galenického laboratória. Keď firmu v 90. rokoch Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zaradil do kategórie výrobcov liekov, musela sa časti sortimentu zbaviť, pretože staré receptúry liekov sa už nedali registrovať.
Firma sa rokmi prispôsobovala čoraz prísnejším legislatívnym normám, ktoré kontroluje ŠÚKL. Vysoké štandardy výroby tlačia Kamasovcov do obnovy technológií.
V halách sú poloautomatické linky, ktoré riadia počítače. Technik je zodpovedný za chod a laborantka za výrobu. Nové stroje vo farmaceutickom biznise stoja stovky tisíc eur, preto ich Galvex financuje čiastočne cez bankové úvery.
Pred dvoma rokmi Galvex kúpil sklad po distribučnej firme, ktorá bola v konkurze. Plánujú tam presťahovať súčasné sklady a na ich miesto rozšíriť baliareň a výrobu, aby dokázali vyrábať čo najefektívnejšie.
Súčasťou investičného plánu je kúpa novších strojov, čím sa zvýši produkcia výroby. „Lepším riešením je nový stroj ako zamestnávať ľudí aj cez víkendy. Efektívnejšími strojmi sa nám rozpočítajú fixné náklady a okolo linky nemusí pracovať toľko ľudí,“ vysvetľuje Martin Kamas.
Výroba pre iné firmy
Jadro biznisu tvoria lieky s vlastnou receptúrou a pod vlastným brandom. Pod značkou Galvex sa vyrobí v priemere 1,5 milióna kusov liekov ročne. Najpredávanejším produktom sú magnéziové tablety v modrej škatuľke.