TOKIO. Najväčšia japonská automobilka Toyota Motor obnoví v stredu výrobu vo všetkých svojich 14 závodoch v Japonsku. Spoločnosť bola nútená v utorok pozastaviť výrobu pre poruchu počítačového systému, ktorá jej znemožnila objednávať komponenty.
Príčina poruchy sa stále vyšetruje, spoločnosť už skôr uviedla, že podľa nej nebola spôsobená kybernetickým útokom.
Chyba vyradila všetky závody
Toyota najprv ráno pozastavila výrobu v 12 závodoch, popoludňajšia výmena sa však zastavila vo všetkých fabrikách. Podľa najnovšieho vyhlásenia by sa v stredu ráno miestneho času mala obnoviť výroba v 12 závodoch a popoludní aj v zvyšných dvoch závodoch.
Zatiaľ nie je jasné, o aký veľký objem výroby automobilka príde ani akých modelov sa zastavenie výroby dotýka. Závody v Japonsku sa podľa výpočtu agentúry Reuters podieľajú na celosvetovej výrobe automobilky asi tretinou.
Analytici upozorňujú, že náhrada stratenej výroby bude pre Toyotu veľkou výzvou a bude zrejme nútená pridať ďalšie zmeny. "Vyrábala na plnú kapacitu, takže existuje len malý priestor na ďalšiu výrobu," povedal Seidži Sugiura, analytik Tokai Tokyo Research Institute.
Toyota je priekopníkom dodávok just-in-time, čo znamená, že komponenty objednáva tak, aby sa čas dodania zhruba kryl s časom výroby vozidla, a nemá tak vysoké zásoby. Tento spôsob síce znižuje náklady, ale znamená, že akýkoľvek výpadok v dodávateľskom reťazci ohrozí výrobu.
Výroba najväčšieho predajcu áut na svete sa zastavila aj vlani, a to kvôli tomu, že jeden z jeho dodávateľov bol zasiahnutý kybernetickým útokom. Hovorkyňa automobilky uviedla, že súčasná chyba zrejme s kybernetickým útokom nesúvisí.
Domáca výroba Toyoty po množstve obmedzení spôsobených nedostatkom polovodičov ožíva. Od januára do júna sa zvýšila o 29 percent, čo bol prvý rast za posledné dva roky. Toyota v Japonsku vyrobila v priemere zhruba 13 500 vozidiel denne.
Príčina je zatiaľ nejasná
Incident má dopad aj na ďalšie spoločnosti. Toyota Industrie uviedla, že kvôli chybe v automobilke čiastočne pozastavila prevádzku v dvoch továrňach vyrábajúcich motory.
Príčina problému zatiaľ nie je jasná, firmy v Japonsku však boli v posledných dňoch v pohotovosti, pretože podniky a vládne úrady hlásili obťažujúce telefonáty. Vláda uviedla, že hovory pravdepodobne pochádzali z Číny a súviseli s vypúšťaním rádioaktívnej vody z havarovanej jadrovej elektrárne Fukušima.
Neplánovaná odstávka je z dôvodu chýbajúcich plastových dielov teraz aj v kolínskej automobilke Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Potrvá minimálne do piatka 1. septembra.
Akcie japonskej automobilky reagovali na správu o odstávke poklesom. Popoludní straty vymazali a mierne rástli, nakoniec však uzavreli so stratou 0,2 percenta.