BRATISLAVA. Miera nezamestnanosti uvádzajúca podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb predstavovala v 2. štvrťroku tohto roka 5,7 percent, medziročne sa znížila o 0,4 percentuálneho bodu (p. b.). Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Počet nezamestnaných sa po sezónnom očistení v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížil o 5,3 percentá na 159 800 osôb.
Najväčšiu časť nezamestnaných, vyše 105-tisíc osôb, predstavovali ľudia bez práce jeden rok a viac. Ich podiel spomedzi nezamestnaných dosahoval vyše 66 percent napriek tomu, že medziročný úbytok pokračuje už štyri štvrťroky po sebe a pred letom klesol počet dlhodobo nezamestnaných o 5,1 percento.

Úbytok sa prejavil vo všetkých vekových skupinách
Krátkodobá nezamestnanosť medziročne klesla ešte výraznejšie, o 11 percent na 52 500 osôb, ide o ľudí, ktorí boli bez práce kratšie než 12 mesiacov.
Úbytok nezamestnaných sa prejavil vo všetkých vekových skupinách, okrem najnižšej vekovej kategórie 15- až 24-ročných, v tej bol však rast minimálny. Z pohľadu vzdelanosti najvýraznejší pokles počtu nezamestnaných o 25,4 percentá bol v kategórii so základným vzdelaním.
Celkovo v 12 zo 16 ekonomických činností posledného zamestnávateľa nastal medziročný pokles počtu ľudí bez práce. Najviac ľudí naposledy pracovalo v priemysle, kde však počet nezamestnaných medziročne klesol o 5,1 percento.
Druhú najväčšiu skupinu tvorili ľudia naposledy pracujúci vo veľkoobchode a maloobchode s poklesom o 14,2 percent. Špecifickú a najpočetnejšiu skupinu predstavovali osoby, ktoré ešte nemali zamestnanie. Ich počet v 2. štvrťroku 2023 klesol len minimálne a stále tak predstavovali vyše 30 percent zo všetkých nezamestnaných.
Najviac ich ubudlo v Nitrianskom kraji
Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných v 2. štvrťroku 2023 medziročne klesol v piatich z ôsmich krajov Slovenska. Relatívne najviac nezamestnaných ubudlo v Nitrianskom kraji (o 18 percent) a v Trenčianskom kraji (o 17,5 percent). Najviac nezamestnaných bolo naďalej v Prešovskom kraji (takmer 40.-tisíc osôb) a v Košickom kraji (vyše 38-tisíc osôb).
Najvyššia miera nezamestnanosti pretrvávala v Prešovskom a Košickom kraji, jediné dosiahli hranicu 10 percent. Opačný vývoj sa zaznamenal v Bratislavskom kraji s mierou nezamestnanosti 2,1 percenta nasledovanom Trenčianskym krajom s 2,8 percent.

Z pohľadu dynamiky vývoja najvýraznejšia zmena nastala v Prešovskom kraji, kde miera nezamestnanosti poklesla o 1,5 p. b. Pokles miery nezamestnanosti zaznamenalo päť krajov, v Bratislavskom kraji sa udržala na rovnakej úrovni ako pred rokom.
Počas prvej polovice roka 2023 počet ľudí bez práce medziročne klesol o 5 percent a počet nezamestnaných dosiahol 163 800 osôb. Miera nezamestnanosti v SR sa znížila o 0,3 p. b. na 5,9 percent.
Celkové počty nezamestnaných podľa ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najvýraznejšie klesli v doprave, veľkoobchode a maloobchode, ako aj v zdravotníctve. Medziročne klesol aj počet osôb bez pracovnej skúsenosti, naďalej však každý tretí nezamestnaný človek ešte nikdy nemal zamestnanie.
Stúpla miera zamestnanosti
Na slovenskom trhu práce podľa výberového zisťovania pracovných síl (VZPS) v druhom štvrťroku 2023 pracovalo takmer 2,609 milióna osôb. Počet pracujúcich sa medziročne zvýšil o 5100 osôb, zamestnanosť tak vzrástla o 0,2 percentá.
Celková zamestnanosť sa medzikvartálne po sezónnom očistení zvýšila o 0,4 percentá a prekročila úroveň 2,615 milióna pracujúcich. Miera zamestnanosti, ktorá vyjadruje podiel pracujúcich z celkového počtu obyvateľstva, sa medziročne zvýšila o 0,7 percentuálneho bodu (p. b.) na 77,5 percent.
Služby pokračovali v zotavovaní a v 2. štvrťroku 2023 medziročným rastom zamestnanosti o 3 percentá nadviazali na stúpajúci počet pracujúcich v tomto odvetví. Aktuálne v nich pracovalo viac než 1,641 milióna osôb, čo bolo takmer 63 percent všetkých pracujúcich.

Najvyššia je v Bratislavskom kraji
Najvyššiu mieru zamestnanosti zaznamenal Bratislavský kraj, 86,2 percenta, ako jediný zo všetkých krajov SR si ju dlhodobo udržiava okolo úrovne 85 percent. Miera zamestnanosti v ostatných krajoch bola pod hranicou 80 percent, pričom najnižšiu zaznamenal Košický kraj, 71 percent.
Najviac sa zvýšila v Prešovskom kraji, o 2,7 p. b., pričom iba v troch krajoch miera zamestnanosti poklesla, a to od 0,1 po 1 p. b. - v Trnavskom, Trenčianskom a Košickom.
Za prácou do zahraničia vycestovalo v 2. štvrťroku 2023 okolo 114-tisíc občanov Slovenska, čo bolo o 0,2 percentá menej než v rovnakom období pred rokom. Pracovali najmä v stavebníctve, v priemysle a v zdravotníctve a sociálnej pomoci.
V súhrne za prvé dva štvrťroky 2023 stúpol počet pracujúcich o 0,2 percentá na vyše 2,594 milióna osôb. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka najviac pracujúcich pribudlo v zdravotníctve (20-tisíc), nasledovali veľkoobchod a maloobchod (vyše 18-tisíc), doprava a skladovanie (vyše 12-tisíc), ako aj stavebníctvo (vyše 11-tisíc).
Miera zamestnanosti za 1. polrok 2023 súhrnne za SR stúpla o 0,4 p. b. na aktuálnych 77,1 percent. Najdynamickejšia zmena v miere zamestnanosti od začiatku roka nastala v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji, kde bol totožný rast o 1,1 p. b.
Počet osôb pracujúcich v zahraničí do jedného roka sa oproti 1. polroku 2022 zvýšil o 4 percentá na 116-tisíc osôb.