Z majetkových priznaní politikov sa verejnosť nedozvie takmer nič. Nadácia Zastavme korupciu preto v spolupráci s portálmi FinStat.sk a Transparex.sk pripravila analýzy majetkov lídrov strán, ktoré kandidujú vo voľbách a majú podľa prieskumov šancu dostať sa do parlamentu.
Ako šiestu zverejňuje analýzu majetkových pomerov predsedu Republiky Milana Uhríka, ktorá bola primárne spracovaná ako relácia Cez čiaru.
- Tip: Pozrite si všetky analýzy majetkov lídrov slovenských politických strán a hnutí.
V analýze sa dozviete
- Koľko zarába v EP a ako z toho financuje seba a stranu,
- ako vysvetľuje kúpu bytu v známom nitrianskom komplexe Orbis,
- za aký úrok požičal strane 200-tisíc eur na kampaň,
- čo má Orbis s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödorom,
- jeho firma už nezarába, v minulosti mal klienta Martina Jakubca.
Predseda Republiky Milan Uhrík patrí medzi najväčších kritikov Bruselu, ale sám zbohatol, odkedy je europoslancom. Uhrík si bez hypotéky kúpil byt v známom komplexe Orbis v Nitre, svojej strane poskytol štedré dary aj pôžičku 200-tisíc eur. Tvrdí, že všetko financuje z platu v Európskom parlamente a príjmu manželky.
Bolo to pred poslednými voľbami do Európskeho parlamentu, keď sa Milan Uhrík vo videu prihováral svojim voličom zo štvrte Matonge v Bruseli, okolo neho chodili ľudia tmavej pleti, Afričania, Hispánci a iné etniká. Video malo evokovať, že Slovensko čaká podobný “osud” a záplava migrantov, ak bude súhlasiť s “diktátom” z Bruselu. Video bolo súčasťou kampane na sociálnych sieťach, malo v tom čase tisícky zdieľaní a okolo 900 tisíc videní, a aj vďaka nemu sa možno Uhrík stal europoslancom.

Uhrík je europoslancom už štyri roky a odvtedy mu k iným nehnuteľnostiam, ktoré vlastní spolu s manželkou Zuzanou, pribudol napríklad byt v nadštandardnom komplexe v centre Nitry. Kúpil ho bez hypotéky, tvrdí, že za 172-tisíc eur. “Od roku 2019 som europoslancom, čiže príjem z funkcie za toto obdobie je okolo 400-tisíc eur. Z týchto peňazí sme kúpili investičný byt v Orbise,” tvrdí.
Byt však nadobudli v roku 2021, keď bol europoslancom iba dva roky. Faktom je, že jeho príjmy môžu byť ešte o čosi vyššie, ako priznáva sám Uhrík, keďže europoslanci dostávajú aj paušálne náhrady. Konkrétne je to 338 eur za každý deň rokovania EP, na ktorom sa fyzicky zúčastnia a podpíšu.