Poškodzovanie veriteľa, porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku, kapitálový podvod. Aj odvolávkou na tieto trestné činy by sa mohli veritelia finančnej skupiny Arcy Capital domáhať svojich práv voči jej vedeniu.
Lenže dokazovať majiteľom a manažérom Arcy úmysel, ktorý ju priviedol takmer ku krachu, bude ťažké. Aj preto sa drobní veritelia spoliehajú skôr na ozdravenie či predaj majetku v konkurze.
„Osobne som skeptický, že ozdravný plán bude realizovateľný pod dnešným vedením Arcy,“ hovorí pre INDEX Fadi Fardous, právnik advokátskej kancelárie Fardous Partners, ktorá zastupuje drobných veriteľov Arcy Capital Slovakia.
Ak Arca nezaplatí druhú splátku podľa ozdravného plánu, ktorá je splatná v decembri, hrozí jej konkurz.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo Arca nie je ešte v konkurze, keď je insolventná,
- prečo veritelia strácajú dôveru vo vedenie Arcy, že splatí dlhy,
- prečo J&T Banka predala svoje miliónové pohľadávky voči Arce,
- koľko peňazí už dostali drobní veritelia,
- či môže vedenie Arcy ísť do väzenia ako majitelia BMG Invest.
Prešli tri roky, odkedy Arca Capital Slovakia (ACS) požiadala o dočasnú ochranu pred veriteľmi pre koronakrízu. Ochránila sa pred nimi dobre?
Stalo sa to na jeseň 2020 a išlo o takzvanú dočasnú ochranu pred veriteľmi (na základe lex korona – pozn. red.), čo nebol klasický insolvenčný proces. Navyše, na základe podnetu našich klientov bola dočasná ochrana začiatkom roka 2021 zrušená súdom vzhľadom na to, že mala nehospodárne nakladať s majetkom v minulosti.
Napriek tomu, že ochrana ACS bola zrušená, do konkurzu nešla. Prečo?
Arca bola nútená na ochranu pred konkurzným konaním podať návrh na povolenie reštrukturalizácie, čím vstúpila do insolvenčného procesu, ktorý chráni dlžníka pred veriteľmi. Väčšina veriteľov potom odobrila jej reštrukturalizačný plán (plán na oddlženie firmy – pozn. red.), ktorý potvrdil aj súd.

Dôveru stratili okamžite
Vy ste s tým tiež súhlasili?
Nie. Skupina drobných veriteľov, ktorú zastupujeme, nehlasovala za prijatie plánu. Už vtedy sme mali pochybnosti o jeho realizovateľnosti.
Koľko veriteľov Arcy zastupujete a ako by ste ich charakterizovali?
Sú to drobní veritelia, ktorých pohľadávky sú nezabezpečené. Je ich približne štyri a pol tisíca. Ide o investorov, ktorí kupovali dlhopisy Arcy alebo jej dcérskych firiem za pár stoviek alebo tisíc eur. Sú medzi nimi aj veritelia s vyššími investíciami do dlhopisov. Niektorí si mysleli, že si takto usporia peniaze, ktoré im Arca čiastočne zhodnotí.
Aké celkové pohľadávky majú vaši klienti voči skupine Arca?
Takmer 70 miliónov eur.
Ako sa títo veritelia správali v priebehu insolvenčného procesu? Chceli všetky svoje peniaze späť čo najskôr alebo boli ochotní čakať?
Keď Arca Capital Slovakia v auguste 2020 nedokázala splatiť prvú emisiu dlhopisov, vyvolala u drobných veriteľov obavu, že svoje peniaze nedostanú naspäť.
Oslovili nás, aby sme ich zastupovali. Predpokladali, že najväčšie a aj najskoršie uspokojenie ich pohľadávok možno očakávať z konkurzného konania. Avšak povolenie reštrukturalizácie a neskoršie schválenie ozdravného plánu im dočasne poskytlo „ružové okuliare“ a predpoklad vyššieho uspokojenia oproti konkurzu.
Časť našich klientov bola ochotná čakať aj vzhľadom na to, že niektoré dlhopisy boli splatné až v rokoch 2027 až 2028.
Kedy začali strácať dôveru vo vedenie Arcy, že chce ozdraviť svoje firmy a vyplatiť veriteľom čo najviac?
Stratili ju okamžite po prvom vyjadrení Arcy v súdnom konaní, v ktorom sme uplatňovali ich nároky. Arca na súde spochybňovala ich nároky s tým, že nie sú veriteľmi.
Svoju argumentáciu opierala o to, že naši klienti nie sú majiteľmi dlhopisov, a jediným oprávneným vymáhať tieto nároky je obchodník s cennými papiermi, u ktorého sú registrované.
Považovali veritelia odďaľovanie konkurzu ako účelové naťahovanie času?
Niektorí to tak mohli vnímať. Najmä keď sa v médiách objavili podozrenia z vyvádzania majetku Arcy na zahraničné spoločnosti. Reštrukturalizácia je však legálny proces. Naťahovanie času a účelovosť konania sme vnímali v priebehu reštrukturalizácie.
Ako veritelia vnímali podozrenia, že Arca vyvádza časť majetku do daňových rajov a na spriaznených veriteľov?
Podozrenia z vyvádzania majetku sa objavili ešte pred insolvenčným procesom. S týmito prevodmi majetku sa nevysporiadal podľa mňa ani posudkový správca (posudzuje, či majetok dlžníka pred reštrukturalizáciou je dostatočný na ozdravenie a vyberá si ho dlžník – pozn. red.).
Tento správca nepreskúmal všetky prevody majetku v posudku a riadne ich nezdôvodnil. Arca navyše poskytla ohľadom týchto prevodov len čiastočné alebo žiadne informácie, prípadne ich riadne nezdôvodnila, a to ani veriteľskému výboru.
Tri ozdravné procesy
Prečo reštrukturalizácia Arcy prebieha v Česku aj na Slovensku?
Na každý subjekt musí prebiehať samostatné konanie. Arca Investments (AI) je materská spoločnosť a Arca Capital Slovakia je jej dcéra. Prebiehajú tri samostatné insolvenčné procesy. Dve reštrukturalizácie AI v Česku a na Slovensku a jedna reštrukturalizácia ACS na Slovensku.
Ktorá z nich vyzerala nádejnejšie?
Osobne som neveril ozdravnému plánu ani v jednej z nich. Dlžník od začiatku očividne stavil iba na dôverčivosť ľudí. V princípe platí, že bežní nezabezpečení veritelia z dôvodu prísľubu vyššieho uspokojenia dôverujú snahe o záchranu spoločnosti s vidinou vyššieho uspokojenia. Je to pochopiteľné, ak ste do spoločnosti investovali svoje jediné úspory a hrozí, že o všetky prídete.
Prečo ste ozdravným plánom neverili?
Pretože mi chýbal predpoklad pokračovania v podnikateľskej činnosti dlžníka (takzvaný on going concern – pozn. red.) a iné relevantné ekonomické ukazovatele.
Ďalšie pochybnosti pramenili z pasivity dlžníka pri komunikácii s veriteľmi, veriteľským výborom a pri poskytovaní požadovaných podkladov (napríklad účtovníctva – pozn. red.) na overenie reálnosti plánu.
To, že hlavné insolvenčné konanie AI prebieha v Česku, je tiež na škodu veriteľom, lebo tamojšia legislatíva je benevolentnejšia ako tá slovenská.
V čom?
Na Slovensku zákon určuje minimálnu výšku uspokojenia pohľadávok nezabezpečených veriteľov na úrovni 50 percent.
Okrem toho, naše zákony neumožňujú dlžníkovi, prípadne správcovi míňať tisíce až milióny eur na právne služby a poradcov počas reštrukturalizácie. Najmä ak to má zásadný vplyv na výšku uspokojenia veriteľov.
Veľa peňazí sa v rámci insolvenčného konania v Česku, obrazne povedané, prejedlo. Navyše, v Česku sa naťahovalo schválenie ozdravného plánu až do júla tohto roka a napokon schválený nebol.
Pri reštrukturalizácii ACS na Slovensku bol ozdravný plán schválený už vlani a bola vyplatená aj prvá splátka veriteľom.
Niektorí veritelia poukazovali na to, že Arca počas ochrany pred veriteľmi dozaložila svoj bonitnejší majetok, ako napríklad teplárne, voči J&T Banke, čím poškodila drobných investorov. Súhlasíte?
Nerád by som o tom špekuloval. Dodnes nedisponujem všetkými relevantnými podkladmi, z ktorých by som mohol vyvodiť takýto záver.
Dozaloženie majetku je však pre banky štandardný inštitút ochrany ich investície. Je legitímne, že ak banky poskytnú úver, žiadajú od dlžníka garancie na jeho zabezpečenie. Sledujú výlučne svoje vlastné záujmy.
Nemožno povedať, že banky poškodili práva ostatných veriteľov. Podľa môjho názoru je to zodpovednosť dlžníka, keďže ide o jeho dobrovoľný úkon. Banka bez súčinnosti dlžníka nevie dozaložiť jeho majetok.

Predaj majetku aj s dlhmi
J&T Banka nedávno predala svoje pohľadávky voči energetickým firmám Arcy českej firme Natland. Tá teplárne aj s dlhmi rýchlo predala neznámej českej firme Pizzarelli. Bol to neštandardný postup zo strany banky?
Zosplatnenie a predaj pohľadávok je štandardný proces. Skôr ma prekvapilo, že J&T Banka to urobila až po troch rokoch. To, že čakala tak dlho, mohlo byť spôsobené buď splácaním úveru, alebo dôverou v ozdravný plán AI v Česku.
Nie je pre vašich klientov výhodné, že k majetku Arcy sa dostal nový majiteľ, ktorý možno teplárne ozdraví a splatí jej záväzky?
Nie. Firmy už nevlastní holding Arcy, takže ak sa ozdravia a splatia dlhy, všetky prípadne generované zisky budú príjmom jej nového majiteľa. Súčasný vlastník týchto energetických firiem nemá povinnosť splácať dlhy veriteľom Arcy.
Pizzareli predsa kúpila energetické spoločnosti Arcy aj so 75-miliónovými dlhmi.
Tie musí splatiť, ale spoločnosti Natland ako právnemu nástupcovi J&T. V danom prípade mala Arca v pláne splácať záväzky voči našim klientom z predaja obchodných podielov, ktoré vlastnila rakúska dcéra Arcy, čo sa už v súčasnosti nemôže stať.

Arca spočiatku sľubovala vrátiť veriteľom ACS viac ako 70 percent hodnoty pohľadávok. Je to ešte reálne?
Realita sa ukáže v decembri tohto roka, keď má Arca splatiť nezabezpečeným veriteľom druhú splátku v sume 21 miliónov eur, čo je 30 percent z plánom znížených pohľadávok veriteľom.
Ak Arca nezaplatí druhú splátku, potvrdený reštrukturalizačný plán sa stane voči jej veriteľom neúčinným. Následne hrozí konkurz.
Veríte, že sa Arca zachráni pred konkurzom?
Úprimne si prajem, aby drobní veritelia, ktorí tam investovali neraz posledné peniaze, ich dostali naspäť. Osobne som skeptický, že ozdravný plán bude realizovateľný pod dnešným vedením Arcy.
Keďže Arca prišla o svoje energetické firmy, je plán ešte splniteľný?
Stále existuje pravdepodobnosť, že speňažením niektorých aktív Arcy zinkasujú potrebnú časť peňazí. Či to bude celých 21 miliónov, neviem. Splátok má byť päť až do roku 2026.
Ako dlho môže cesta ku konkurzu a samotný konkurz trvať?
Pri takto neprehľadnej štruktúre holdingovej spoločnosti, v rámci ktorej sú aj zahraničné firmy, odhadujem, že konkurz môže trvať minimálne desať rokov. Podobnú dĺžku konkurzného konania sme mohli v minulosti vidieť v prípade nebankoviek BMG Invest a Drukos.
Majitelia BMG Investu boli trestne stíhaní a odsúdení. Pri Arce to nehrozí?
Viem, že niektorí veritelia podali trestné oznámenia. Ak by sa v rámci nich dokázalo, že vedenie Arcy v súvislosti s emisiou dlhopisov alebo predajom zmeniek zavádzalo investorov o svojich majetkových pomeroch a možných výnosoch, alebo uvádzalo nepravdivé či nereálne údaje, mohli sa dopustiť kapitálového podvodu.
Podozrenia, ktoré súvisia s prevádzaním majetkov alebo neúčelného vynakladania prostriedkov, môžu mať zasa za následok obvinenie za iné trestné činy, ako je poškodzovanie veriteľa a porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Fadi Fardous (39)
Študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského. Od roku 2002 pôsobí v advokátskej kancelárii Fardous Partners. Zastupuje 4,5 tisíca prevažne drobných veriteľov Arcy Capital Slovakia. Problematike insolvenčného práva sa venuje od roku 2009. Je aj partnerom v spoločnosti špeciálneho správcu Cube Recovery.