SME

Neposlušní rodičia pokuty nedostávajú a rýchlosť je problém

Nadácia Zastavme korupciu hodnotí zmeny na súdoch.

Budova Ministerstva spravodlivosti SR.Budova Ministerstva spravodlivosti SR. (Zdroj: TASR)

Keď Nadácia Zastavme korupciu pred troma rokmi analyzovala súdne spory o deti, odhalila systémové medzery, ktoré podporovali neprimerané prieťahy v konaniach, účelové blokovanie detí od druhého rodiča a korupciu. Po troch rokoch sa mnoho vecí zmenilo. V legislatíve aj na súdoch. Ide však o nakreslenie novej štartovacej čiary, od ktorej sa treba odraziť a do cieľa vedie ešte dlhá cesta.

Myslieť treba aj na to, že zmeny sa týkajú najmä nových prípadov. Veľkou výzvou ostávajú staré spory, kde riešenie nie je ani jednoduché, ani rýchle.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: MS SR, spracovala NZK

Problémom ostávajú najväčšie súdy

Pri nástupe vlády Igora Matoviča trval na Slovensku rodičovský spor o deti v priemere osem mesiacov. Ak išlo o súd v krajskom či nebodaj v hlavnom meste, lehoty boli ešte dlhšie. Bol to problém, pretože práve prípady súvisiace s maloletými sa majú vo všeobecnosti riešiť čo najrýchlejšie. A v ich najlepšom záujme.

Odvtedy sa v tejto oblasti veľa urobilo. Súdnou reformou sa zaviedla špecializácia sudcov, tiež ich má byť pre rodinné spory po jednotlivých súdoch viac.

Na celom Slovensku sa rozšíril multidisciplinárny prístup riešenia sporov rodičov o deti, pri ktorom majú asistovať sudcom aj ďalšie profesie. Najmä koordinátori, ktorí majú zapájať sociálnych pracovníkov, mediátorov a psychológov.

SkryťVypnúť reklamu

Systém vychádza z takzvaného Cochemského modelu, ktorý funguje už roky v okolitých krajinách a jeho podstatou je začať s rodinou odborne pracovať čím skôr od vzniku konfliktu. Výsledkom má byť najlepší záujem maloletého a vytvorenie priestoru pre dlhodobú spoluprácu jeho rodičov. Cez rodičovskú dohodu, ktorej tvorba je komplexný proces a presahuje možnosti jednej profesie. Preto Cochemský model prináša práve multidisciplinárny prístup. Teda zapojenie viacerých profesií.

Systém však nebude fungovať bez dotiahnutia odborných nedostatkov. Napríklad treba jasne pomenovať rámec a hranice, čo robí koordinátor, za čo nesie zodpovednosť a za čo už nie.

Zrýchlenie konaní je skvelou správou, nie však, ak rýchlosť je na úkor kvality dohody, a teda aj samotného maloletého. Úloha koordinátora je koordinovať, nemá nahrádzať sudcu, mediátora ani psychológa, ale tieto profesie prepájať a pozývať k stolu. Priemerný minimálny čas na vznik kvalitnej rodičovskej dohody v mediácii je šesť hodín – na čo koordinátor nemá ani časovú, ani odbornú kapacitu.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikom súčasného stavu je, že koordinátori v snahe cieliť na rýchlosť konania, budú aj s využitím váhy autority súdu vytvárať rýchle nekvalitné rodičovské dohody. Bez multidisciplinárneho zapojenia odborníkov. Spokojné budú súdy a na prvý pohľad aj rodičia, ale rodičovská spolupráca a porozumenie sa v skutočnosti nevytvorí a maloletý, ktorého hlas nie je počuť, bude dlhodobo strádať.

Súvisiaci článok Uhrík z Republiky má byt v komplexe spájanom s Bödörom (Analýza Nadácie Zastavme korupciu) Čítajte 

Novela od januára

Prijali sa aj zmeny v legislatíve. Od januára tohto roka začala platiť novela Civilného mimosporového poriadku. Zaviedla pravidlo, že spory okolo detí v rámci jednej rodiny má riešiť ten istý sudca. Eliminujú sa tak situácie, keď spory o tie isté deti riešili naraz viacerí sudcovia, čo konania predlžovalo a komplikovalo.

Zaviedli sa tiež lehoty pre niektoré úkony, ako napríklad výkon súdneho rozhodnutia. Zaviedla sa aj nová povinnosť sudcu v tomto prípade zvolať pojednávanie a osobne v kontakte s obomi rodičmi si situáciu preveriť. Súd teda nemôže rozhodovať „od stola“, bez overenia si situácie, ako sa to doteraz niekedy stávalo.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom všetkých zmien už teraz podľa štatistík je, že sa priemerná dĺžka trvania sporov o maloletých skrátila o mesiac. Ak sa ide cez obdobu Cochemského modelu a mediačnú alebo rodičovskú dohodu, priemerná lehota je pod piatimi mesiacmi. To platí však zatiaľ len pre menšiu časť uzatvorených sporov. Dohodou skončilo vlani vyše 1500 prípadov, pričom každoročne rozhodnú súdy o tisíckach zverení maloletých.

Vyplýva to zo štatistík ministerstva spravodlivosti, ktoré si cez infozákon vypýtala nadácia. Problémom, čo sa týka dĺžky konania naďalej ostávajú súdy v hlavnom meste, Košiciach aj napríklad Malackách. Tamojšie lehoty aj v súčasnosti dosahujú násobky oproti celoštátnemu priemeru.

Zdroj: MS SR, spracovala NZK

Zároveň treba vnímať fakt, že ide o prvé štatistiky. Zmeny sa ešte len „usádzajú“ a napríklad reforma súdnej mapy si na začiatku vyžiada v niektorých konaniach aj predĺženie, kým si súdy medzi sebou nanovo prerozdelia agendu.

SkryťVypnúť reklamu

Čas si vyžiada aj zmena nastavenia sudcov a kľúčový bude pohľad nového ministra spravodlivosti, ktorý vzíde zo septembrových volieb. Financovanie multidisciplinárneho prístupu z prostriedkov Európskej únie aktuálne končí a treba nájsť zdroje v slovenskom rozpočte.

Rýchlosť je problém

Prečo je rýchlosť rozhodovania súdov v sporoch rodičov o deti dôležitá? Pretože v prípadoch je vždy veľa emócií a pri predlžovaní súdneho konania väčšinou konflikt medzi rodičmi rastie, čo sa negatívne podpisuje aj na ich potomkoch.

Nejde pritom o zanedbateľnú agendu. Každoročne súdy na Slovensku rozhodnú o deväť- až desaťtisíc zverení maloletých. Ak následne verdikt súdu jeden z rodičov nerešpektuje alebo nerešpektuje už predtým predbežné rozhodnutie súdu, ktorým sa starostlivosť o maloletých upravuje do konečného verdiktu, obracajú sa nespokojní rodičia na súd s návrhom na výkon súdneho rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné štyri roky smerujú rodičia na súdy každoročne 500 až 750 takýchto návrhov. Výkon predstavuje pritom extrémne riešenie situácie, keď napríklad jeden z rodičov dlhodobo bráni v stretávaní maloletého s druhým rodičom napriek faktu, že súd druhému rodičovi aj dieťaťu toto právo priznal. Vtedy v praxi reálne sudca vykoná kontakt detí s druhým rodičom, o ktorom predtým súd rozhodol.

Veľkým problémom je, že výkonom sudcovia nie sú naklonení. Naznačujú to aj štatistiky, keď vlani aj rok predtým na celom Slovensko sudcovia zrealizovali tesne cez 100 výkonov. V porovnaní s počtom návrhov rodičov na výkon ide o necelých 20 percent. Teda výkon reálne prebehne zhruba v každom piatom prípade.

Zmeniť to má už spomínaná úprava legislatívy, ktorá zaviedla šesťmesačnú lehotu. Dovtedy musí sudca o návrhu na výkon rozhodnúť. Do vlaňajška sudcovia nemali žiadne lehoty, čo prieťahy na súdoch, ako aj konflikty v rámci rodín len prehlbovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Výzvou do budúcnosti bude dohliadnuť, aby sudcovia novú lehotu aj dodržiavali.

Sudcovia nedávajú pokuty

Kde vidí nedostatočnú ráznosť pri vymáhaní súdnych rozhodnutí Nadácia Zastavme korupciu, je veľmi symbolické využívanie pokút. Pritom ako nástroj „vynucovania rozsudku“, zjednodušenie tlaku na rodiča, ktorý odmieta kontakt maloletého s druhým rodičom napriek verdiktu od súdu, ho možno využiť aj opakovane. Ide pritom o nástroj, ktorý by súdy mali využívať ešte predtým, ako prípad vyústi do výkonu súdneho rozhodnutia.

Zákon pritom pokuty za nerešpektovanie súdu definované má. Sudca môže „neposlušnému“ rodičovi zastaviť vyplácanie rodinných prídavkov, rodičovského príspevku, no aj uložiť pokutu až do 1000 eur, a to aj opakovane.

Tento reštriktívny nástroj ale tunajšie súdy takmer nevyužívajú. Podľa štatistík ministerstva spravodlivosti bolo takto vlani udelených spolu 13 pokút, rok predtým 20. Informácie o výške uložených pokút už ale ministerstvo centrálne nevedie, preto ich cez infožiadosť nevedelo poskytnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: MS SR, spracovala NZK

Výzva pre novú vládu

Využívanie pokút ako nástroja vynucovania súdnych rozhodnutí bude už otázkou nového ministra alebo ministerky spravodlivosti. Podobne ako téma udržania financovania multidisciplinárneho prístupu riešenia sporov o deti.

Zatiaľ pozitívnu odozvu na ministerstve spravodlivosti nenašiel návrh na zrušenie takzvaných ospravedlniteľných dôvodov. Boli do legislatívy zadefinované cez vyhlášku ministerstva v roku 2016 a ponúkajú „ospravedlniteľné dôvody“, pre ktoré napríklad rodič môže odmietnuť kontakt dieťaťa s druhým rodičom v čase, ktorý na to vyčlenil súd. A ponúka to aj dôvod, prečo súd odmietne návrh nespokojného rodiča na výkon rozhodnutia.

V praxi sa podľa opakovaných skúseností Nadácie práve tento inštitút zneužíva aj na účelové blokovanie maloletých od druhého rodiča.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Firma, do ktorej investoval zakladateľ PS, skončila s dlhmi voči štátu Čítajte 

Aby v sporoch rodičov trpeli deti čo najmenej, bude nevyhnutné do budúcna viac spolupracovať aj s rezortom práce. Práve kolízni pracovníci z úradov práce majú byť de facto advokátmi detí na súde v sporoch ich rodičov. V praxi však narážajú na nedostatočné právne vzdelanie a slabé finančné ohodnotenie.

Výsledkom hlavne v krajských mestách je vysoká fluktuácia na týchto pozíciách. Advokáti často spomínajú prípady, keď na súdne pojednávania v tom istom prípade im zakaždým príde za dieťa iný kolízny pracovník.

Samotné ministerstvo spravodlivosti na otázku, kedy bude možné cez dáta vyhodnotiť doteraz prijaté zmeny, uviedlo, že napríklad vo vzťahu k reforme súdnej mapy, ktorá platí od júna tohto roka, prvé výsledky bude možné relevantne vyhodnotiť o dva-tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.776
CZK 24.969
JPY 162.800
CAD 1.574
GBP 0.851
HUF 404.480
PLN 4.276
CHF 0.942
SEK 10.997

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 262
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 876
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 679
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 095
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 645
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 825
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 629
  8. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 435
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 249
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 890
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 17 585
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 339
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 8 843
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 451
  7. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 6 166
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 778
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Robert Fico (v pozadí) a minister financií Ladislav Kamenický.

Na dosiahnutie cieľov sa odhaduje potreba ďalších konsolidačných opatrení.


TASR 4
Predseda predstavenstva Gotion High-tech Li Zhen, premiér  Robert Fico a generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Marián Boček počas podpisu Memoranda o porozumení medzi vládou a spoločnosťou Gotion InoBat Batteries pri výstavbe továrne na batérie na Úrade vlády SR v novembri 2023.

Investor tvrdí, že dokumenty doplní.


3
Ilustračné foto.

Zmena má zjednodušiť aj sprehľadniť fakturáciu.


SITA 3
Ilustračné foto.

K poklesu prispelo najmä výrazné zníženie dôvery medzi spotrebiteľmi.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 249
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 890
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 17 585
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 339
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 8 843
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 451
  7. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 6 166
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 778
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťZatvoriť reklamu