Text vyšiel pôvodne na webe Ekonom.cz
Na prvý pohľad by sa za tieto čísla nemusela hanbiť žiadna európska krajina. V minulom roku vzrástol čínsky HDP o tri percentá a v tomto roku sa očakáva rast približne o päť percent.
Napriek tomu sa pokrok ázijskej veľmoci bohužiaľ zastavuje. Po 40 rokoch rastu založeného na exporte, štátnych investíciách do infraštruktúry a rozvoji nehnuteľností spolu s rastúcim zadlžením odhalil súčasný hospodársky model svoje limity. A ak by Čína narazila do múru, pocítil by to celý svet.
O prasknutí čínskej realitnej bubliny sa hovorí už roky. Posledný vývoj ukazuje, že úplný kolaps nemusí byť ďaleko.
Pred dvoma rokmi začala skupina Evergrande, ktorá sa zameriava na byty vyššej strednej triedy, čeliť obrovským finančným problémom.

Z ťažkostí sa nikdy nedostala, zbankrotovala a v polovici augusta požiadala v New Yorku o ochranu pred veriteľmi. Z kedysi najhodnotnejšej realitnej skupiny na svete sa v priebehu niekoľkých rokov stala spoločnosť s nesplateným dlhom vo výške 340 miliárd dolárov.
Country Garden, donedávna najväčší predajca bytov v Číne, sa tiež prepadol do obrovských dlhov.
Reportér agentúry Reuters opisuje situáciu v severočínskom prístavnom meste Tchien-ťin, ktoré má 14 miliónov obyvateľov takto: niekoľko radov rozostavaných päťposchodových bytových domov je teraz bez života a oslovení pracovníci nedostali od začiatku roka výplatu.
Inde to zrejme nie je inak, podľa odhadov má Country Garden rozostavaných celkovo milión bytov. Spoločnosť však zatiaľ verejne nepriznala, či sa niektorý z jej projektov musel zastaviť pre finančné obmedzenia.
Zlatá éra sa končí
Investičný boom v sektore nehnuteľností, ktorý vytvára 20 percent HDP a tvorí 70 percent bohatstva domácností, priniesol popri rýchlom raste aj množstvo problémov.