BRATISLAVA. Slovensko je pripravené po 15. septembri predĺžiť zákaz dovozu ukrajinského obilia.
Po rokovaní vlády to povedal minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Na takýto krok je podľa neho pripravená vláda, ak by tak neučinila Európska komisia.
„Počítame, že Európska komisia nám dá každú chvíľu oznámenie, lebo zatiaľ sa jednoznačne nevyjadrila, či to predĺži alebo nie a v akom režime," povedal.
Záťaž pre domáci trh
Zákaz dovozu ukrajinského obilia by vláda podľa Bíreša prijala na mimoriadnom zasadnutí vo štvrtok alebo v piatok. Toto rozhodnutie musí vláda prijať najneskôr 15. septembra.
„Bolo by to v tom režime, ako to teraz platí, teda štyri komodity," uviedol minister. Ide o pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená.
„Musíme tak učiniť, pretože Slovensko by sa dostalo do pozície zvýšeného transportu cez Slovensko a na druhej strane by toto obilie mohlo zostávať na Slovensku," povedal.
V utorok podobný krok oznámila poľská vláda. "Bez ohľadu na ďalšie rozhodnutie Európskej komisie neotvoríme po tomto dátume hranice pre ukrajinské obilie," oznámila Varšava.
V Poľsku dovoz lacného ukrajinského obilia na jar viedol k poklesu cien a vyvolal protesty poľnohospodárov. Podľa poľských médií bolo príčinou zníženia cien to, že veľká časť ukrajinského obilia namiesto tranzitu zostávala v samotnom Poľsku.
Už skôr predĺženie zákazu avizovalo aj Maďarsko.
Bulhari na zákaz doplatili
Naopak Bulharsko už nechce zákaz predĺžiť. Tri politické strany podporujúce vládu navrhli, aby parlament obmedzenie zrušil.
„S cieľom zaručiť globálnu potravinovú bezpečnosť. Bulharsko nie je za to, aby po 15. septembri trval zákaz dovozu pšenice, kukurice, repkových a slnečnicových semien z Ukrajiny do Bulharska, Poľska, Maďarska, Rumunska a na Slovensko,“ konštatuje návrh rozhodnutia parlamentu.
Bulharsko sa pred piatimi mesiacmi pridalo ku koalícii stredoeurópskych štátov, ktoré pre protesty poľnohospodárov odmietali tranzin ukrajinského obilia.
Krátko po zavedení zákazu sa však ukázalo, že Bulharsko, ktoré tradične dováža slnečnicové semená z Ukrajiny, nepestuje dostatok slnečníc pre svoju produkciu.
Ukrajina sa bude brániť
Kyjev v stredu po oznámení poľskej vlády avizoval, že bude nútený reagovať právnymi krokmi. "Nemáme v úmysle uškodiť poľských farmárom," povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
Šmyhaľ dodal , že "v prípade porušenia obchodného práva v záujme politického populizmu pred (poľskými) voľbami bude Ukrajina nútená" podniknúť právne kroky, a to obrátiť sa na arbitráž Svetovej obchodnej organizácie (WTO) s cieľom získať kompenzáciu za porušenie noriem stanovených vo Všeobecnej dohode o clách a obchode (GATT).
Viaceré stredoeurópske, respektíve východoeurópske členské krajiny EÚ - Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko - so súhlasom Únie uzatvorili do polovice septembra svoj trh pre ukrajinskú pšenicu, kukuricu a slnečnicu v záujme ochrany vlastného poľnohospodárskeho sektora. S výnimkou Bulharska ide o štáty hraničiace s Ukrajinou.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine