Obdobie, keď banky medzi sebou nesúperili o klientov, sa skončilo. Ešte začiatkom minulého roka mohlo o odchode ku konkurencii rozhodnúť v rámci refinancovania hypotéky o pár desatín percenta lepšia úroková sadzba. Podmienky na bankovom trhu sa však zmenili a sadzby naprieč celým jeho spektrom narástli.
Keď sa dlžníkovi končí viazanosť aktuálneho úroku hypotéky, banka mu zasiela list s ponukou novej sadzby. Dlžník stojí pred dilemou, či ju akceptuje bez rečí, alebo začne s bankou vyjednávať a pohrozí odchodom.

Refinancovanie hypotéky v inej banke má zmysel, ak klientovi ušetrí peniaze. Tento inštitút je, samozrejme, k dispozícii aj v súčasnosti. Môžete však naraziť na podmienky, ktoré by ste v minulosti nemuseli riešiť.
Pre niektorých dlžníkov je táto stratégia nepoužiteľná, a tak sa stávajú „dlhovými zajatcami“ svojej banky.
Refinančných hypoték je menej
Najčastejšie sa klienti pre refinancovanie hypotéky rozhodnú vtedy, keď im z banky príde návrh s úrokovou sadzbou, ktorá je podstatne vyššia než tá doterajšia.
Ak napríklad klient so zostatkom hypotéky 80-tisíc eur a dvadsiatimi rokmi do jej splatenia dostane ponuku na nový úrok vo výške 4,39 percenta na štyri roky, jeho splátka bude 501 eur mesačne.