Ak sa rozvádzate s manželom a otcom vašich detí, prirodzene vzniknú obavy, ako z jedného platu utiahnete domácnosť aj výdavky na deti. Kto určí, či a koľko bude platiť muž na deti, a treba o výživné žiadať?
Máte nárok na peniaze na deti aj v prípade, že ste neboli zosobášení a nerozvádza vás súd? Ako často môžete žiadať o zvýšenie výživného a čo môžete robiť, ak otec na dieťa neplatí?
Na otázky o postupe pri rozvode či rozchode partnerov z hľadiska delenia si starostlivosti o deti a výživného odpovedajú advokátky Natália Strharská z právnickej firmy Vojčík & Partners a Zuzana Zvončeková z poradenskej spoločnosti Atlas Group.
V texte odpovedáme na nasledovné otázky:
- Kedy sa pri rozvode rieši starostlivosť a výživné na naše spoločné dieťa?
- Ak sme s mužom a otcom môjho dieťaťa neboli zosobášení, musím o výživné žiadať?
- Ak sme sa s expartnerom na výške výživného dohodli, môže s tým sudca nesúhlasiť?
- Ako často možno žiadať o zmenu sumy výživného?
- Kedy a za akých okolností možno o zmenu žiadať?
- Aký je postup, ak chcem na dieťa dostávať viac peňazí?
- Aká je prax v prípade striedavej starostlivosti o dieťa, určuje sa výživné aj v tomto prípade?
- Ak je napríklad dieťa v starostlivosti matky a cez letné prázdniny je počas jedného mesiaca dva týždne s otcom, môže poslať len polovičnú sumu výživného?
- Aký je postup, ak povinný rodič na dieťa neplatí?
- Má oprávnený rodič okrem nezaplateného výživného nárok aj na úroky z omeškania?
S manželom sa budeme rozvádzať. Kedy sa bude riešiť starostlivosť a výživné na naše spoločné dieťa?
V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, upraví súd aj výkon ich rodičovských práv a povinností k dieťaťu na čas po rozvode.
"Najmä určí, či maloleté dieťa zverí do spoločnej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, alebo do osobnej starostlivosti jedného z rodičov, ktorý ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok," vysvetlila Natália Strharská, advokátka a partnerka v právnickej firme Vojčík & Partners.
Súd súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo súd schváli dohodu rodičov o výške výživného.
Ak sme s mužom a otcom môjho dieťaťa neboli zosobášení, nerozvádza nás teda súd, musím o výživné žiadať?
"Požiadať o výživné majú nárok aj nezosobášení partneri, ak je otec/matka dieťaťa zapísaný/á v rodnom liste dieťaťa," odpovedá Strharská.
V danom prípade treba podať samostatný návrh na určenie výživného, prípadne schválenie dohody, s ďalšími potrebnými dokumentmi na súd.
"V prípade rozchodu nezosobášených rodičov zákon nevyžaduje automaticky uzatvárať dohodu rodičov alebo podávať návrh na súd na úpravu vyživovacej povinnosti. Uvedené však odporúčame najmä z dôvodu, že napriek tomu, že v čase, keď neformálna dohoda neschválená súdom medzi rodičmi funguje, môže sa to veľmi rýchlo zmeniť, a preto treba myslieť do budúcnosti," radí Strharská.
Pri posudzovaní dohody rodičov súd primerane uplatňuje rovnaké zásady, z ktorých sa vychádza v prípade úpravy výkonu práv a povinností k dieťaťu v rámci konania o rozvode manželstva.
"Teda súd prihliada primárne na záujmy dieťaťa a majetkové pomery rodičov," dodáva advokátka.
Ak sme sa s expartnerom na výške výživného dohodli, môže s tým sudca nesúhlasiť a dohodu neschváliť?
Súd nemusí dohodu rodičov schváliť, ak by bola v rozpore so záujmami dieťaťa, teda jej výška by nebola primeraná k jeho potrebám.
"Odporúčame rokovať o uzatvorení dohody rodičov o výške výživného, pričom požadovaná suma by mala objektívne prihliadať na reálne potreby dieťaťa a konkrétne majetkové pomery rodičov. V rámci návrhu vždy treba zohľadniť všetky náklady na dieťa," uviedla Strharská.
Ako často možno žiadať o zmenu sumy výživného?
"O zmenu je možné požiadať vždy, keď nastane objektívna zmena okolností majúca vplyv na pôvodne nastavené výživné," hovorí Zuzana Zvončeková, advokátka a partnerka v poradenskej spoločnosti Atlas Group.
Návrh na súd pritom môže podať tak rodič, ktorý má dieťa v osobnej starostlivosti, ako aj ten rodič, ktorý platí výživné.
Kedy a za akých okolností možno o zmenu žiadať?
Najčastejšími dôvodmi na zmenu výšky výživného sú podľa Zvončekovej zmenené odôvodnené potreby dieťaťa a zmena možností, schopností resp. majetkových pomerov na strane rodiča.
"Zmena majetkových pomerov rodiča znamená situáciu, ak sa napríklad jeden z rodičov zamestná v lepšie platenom zamestnaní. O zvýšenie výživného tak môže požiadať druhý rodič, ktorý má dieťa zverené v osobnej starostlivosti a ktorý o takomto zvýšení získal informáciu," vysvetlila advokátka.
Dodáva, že môže dôjsť aj k opačnej situácii, keď napríklad v prípade straty zamestnania rodiča bez jeho zavinenia, v prípade dlhodobej práceneschopnosti rodiča alebo ak má rodič ochorenie, ktoré si vyžaduje nákladnú liečbu, môže tento "povinný" rodič žiadať o zníženie už určeného výživného.
Nástup dieťaťa na základnú, strednú, vysokú školu či hudobnú školu, prípadne zmena zdravotného stavu dieťaťa predstavujú tiež nárast opodstatnených výdavkov na dieťa.