BRATISLAVA. V auguste tohto roku sa v EÚ predalo takmer 788-tisíc nových osobných áut. Medziročne to predstavuje zvýšenie o 21 percent.
Ako informuje Európska asociácia výrobcov automobilov (ACEA), celý trh rastie už trinásty mesiac rastu za sebou.
„Napriek tomu, že august je z hľadiska predaja zvyčajne pomalším mesiacom, dvojciferné zisky naznačujú, že únia sa zotavuje z minuloročného nedostatku komponentov," konštatuje ACEA.
V auguste zároveň trhový podiel batériových elektromobilov prvýkrát prekročil 20 percent, čím druhýkrát v tomto roku predbehol dieselové vozidlá a stal sa treťou najobľúbenejšou voľbou pre kupujúcich.
Hybridné elektrické autá si udržali pozíciu druhej voľby kupujúcich so štvrtinovým podielom na trhu. Benzínové automobily sú stále najobľúbenejšou voľbou, avšak ich podiel na trhu klesol na necelých 33 percent.
Celkovo sa od januára do konca augusta v únii predalo 7,1 milióna kusov nových osobných vozidiel. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajšieho roka to predstavuje nárast o takmer 18 percent.
Napriek tomuto medziročnému zlepšeniu trh zaostáva za úrovňou 9 miliónov predaných kusov v roku 2019. Väčšina štátov zaznamenala v tomto osemmesačnom období dvojciferné percentuálne zisky.