BRATISLAVA. Vláda schválila opatrenie, ktoré má už od začiatku októbra pomôcť prilákať a uľahčiť príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily z tretích krajín na slovenský pracovný trh.
Návrh vznikol po dohode so sociálnymi partnermi na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR.
Legislatívny návrh rezort práce a sociálnych vecí predložil na rokovanie vlády bez jeho predchádzajúceho prerokovania s príslušnými orgánmi a inštitúciami v pripomienkovom konaní.
„Dôvodom je naliehavosť potreby jeho schválenia, ktorá vyplýva z potreby odstránenia bariér pre vysokokvalifikovanú pracovnú silu, ktorá bude zamestnaná v zamestnaniach s mimoriadnym významom pre hospodárstvo Slovenskej republiky," zdôvodnilo ministerstvo práce.
Novelizáciou nariadenia vlády sa od októbra tohto roka zníži úroveň dosiahnutého vysokoškolského vzdelania štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí budú zamestnaní u zamestnávateľa na Slovensku v zamestnaniach s vysokou pridanou hodnotou. Po novom bude stačiť ukončenie trojročného vysokoškolského štúdia.
„V mnohých krajinách veľký počet absolventov ukončuje vzdelanie zamerané napríklad na informačné technológie ukončením prvého stupňa vysokoškolského vzdelania s bakalárskym titulom a v ďalších stupňoch vysokoškolského vzdelania pokračujú len tí študenti, ktorí sa chcú venovať vede, výskumu alebo učiteľstvu v tejto oblasti," uviedlo ministerstvo práce.
Z rokovania vlády:
- Nevyčerpané kapitálové výdavky rezortu pôdohospodárstva z rokov 2021 a 2022 budú použité na kompenzáciu farmárom za spotrebnú daň z minerálnych olejov. Ide o výdavky vo výške 925 171 eur., vyplýva zo schváleného návrhu ministerstva pôdohospodárstva. Podpora štátnej pomoci tak bude poskytnutá prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo forme platby pevne stanovenej sumy kompenzácie spotrebnej dane. Štandardizovaná spotreba sa stanoví do výšky 0,347 eura na liter spotrebovaného minerálneho oleja.
Na podporu obrany štátu by mohlo ísť na budúci rok vyše 10,6 milióna eur. Vyplýva to z plánovaných výdavkov medzirezortného programu Podpora obrany štátu na roky 2024 až 2026. Nasledujúce roky sa plánuje modernizácia miesta pre riadenie obrany štátu, vybudovanie nakladacích a vykladacích priestorov v Kamenici nad Cirochou, udržiavanie požadovaného počtu nemocničných lôžok vyčlenených pre ministerstvo obrany v určených ústavných zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti rezortu zdravotníctva, udržiavať a vytvoriť mobilizačné rezervy, udržiavať hmotné rezervy a podporiť výskum a vývoj na rozvoj obranných spôsobilostí.
Úrad vlády bude koordinátorom pre implementáciu Sociálno-klimatického fondu. Mal by pomôcť domácnostiam, malým podnikom či používateľom dopravy, ktorí môžu byť najviac ohrození energetickou alebo dopravnou chudobou. Európska únia zriadila Sociálno-klimatický fond na obdobie od roku 2026 do roku 2032. Celková výška finančnej podpory pre členské štáty v rámci fondu by mala dosiahnuť 65 miliárd eur.
Najvyšší kontrolný úrad použije nevyčerpaných 25 736 eur zo svojho rozpočtu na rok 2022 na nákup služobného mikrobusu. Financie úrad usporil na projekte montáže fotovoltických panelov na školiace stredisko.
Fond na podporu športu bude môcť použiť 10 miliónov eur na modernizáciu, rekonštrukciu a budovanie športovej infraštruktúry. Rozšírenie účelu využitia prostriedkov, ktoré boli Fondu poskytnuté v roku 2021, schválila vláda s pripomienkou.