Situácia vo verejných financiách je komplikovaná. Po rozšafných vládach Roberta Fica, pandémii či energetickej kríze Slovensko hospodári zle a nebezpečne sa zadlžuje.
Ekonómovia, Národná banka Slovenka i Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zhodne upozorňujú, že po štedrých rokoch by mala nová vláda konečne konsolidovať verejné financie, pretože rozhadzovanie ďalších peňazí zo štátneho rozpočtu nás navedie na grécku cestu k bankrotu.
Stranícka anketa
- Čo so zdražovaním? Strany majú plány v sociálnej oblasti
- Skončí sa pomoc Ukrajine s príchodom novej vlády?
- Zrušia alebo zachovajú reformy národných parkov? Čo strany plánujú v oblasti životného prostredia
- Zrušia špeciálnu prokuratúru, paragraf 363 alebo tresty za marihuanu? Čo urobia s justíciou
- Podporia registrované partnerstvá či sprísnia interrupcie? Čo plánujú s ľudskými právami
- Ako hodnotia políciu v časoch jej "očisty"? Strany odpovedajú, čo by zmenili
- Ako zrýchlia čerpanie a zlepšia byrokraciu? Čo plánujú s eurofondmi
- Budú politici šetriť alebo ďalej míňať? Čo urobia s rozpočtom
- Dostavba D1 až po Ukrajinu? Viac investícií do železníc? Čo plánujú s infraštruktúrou
- Ako budú rozvíjať obnoviteľné zdroje a zrušia spaľováky? Čo chystajú s energetikou
- Zavedú poplatky? A ktoré nemocnice chcú postaviť? Čo urobia so zdravotníctvom
- Ako by financovali kultúru? Čo by spravili s RTVS? Čo urobia s kultúrou
- Zdvihnú platy učiteľom? Zrušia známky či dotované obedy? Čo urobia so školstvom
Čo plánujú kandidujúce strany urobiť v oblasti ozdravenia verejných financií? Denník SME oslovil s obsahovými otázkami 13 strán, ktoré v augustovom prieskume agentúry NMS Market Research mali viac ako jedno percento. Otázky sme im poslali v polovici augusta.
Každá strana mala odpovedať, čo najdôležitejšie by vykonala v oblasti verejných financií a dostala štyri uzavreté otázky o konsolidácií verejných financií a daňovej politike. Strany zároveň mali možnosť priložiť internetový odkaz na svoj program.


Progresívne Slovensko
Konsolidáciu budeme robiť postupne a sociálne citlivo - v súlade s výdavkovými limitmi. Sústrediť sa chceme na ekonomický rast a vyššiu kvalitu života pre všetkých. Reformy máme pripravené pre všetky dôležité oblasti dlhodobo kľúčové pre kvalitu života, napríklad na podporu podnikavosti a inovatívnosti, flexibilnejšie formy zamestnávania, zásadnú zelenú transformáciu, podporu vzdelávania, zdravotníctva a sociálnej inklúzie. Viac tu.
- Budete pristupovať ku konsolidácii štátneho rozpočtu už v prvom roku vládnutia? Áno
- Budete presadzovať vyššie dane a odvody pre živnostníkov, aby sa upravili na úroveň ľudí na TPP? Nie, naopak chceme znížiť zdanenie práce.
- Mali by sa zvyšovať majetkové dane? Toto je na rozhodnutí samospráv a my presadzujeme, aby mali čo najväčšiu kontrolu nad svojimi príjmami.
Republika
Prehodnotíme výdavky všetkých kapitol a navrhneme úspory tak, aby nebol ovplyvnený sociálny charakter štátu. Zavedieme adresnosť. Na príjmovej strane zvýšime sadzby daní z príjmov pre vysokoziskové monopolné odvetvia a vysokopríjmové osoby.
- Budete pristupovať ku konsolidácii štátneho rozpočtu už v prvom roku vládnutia? Áno.
- Budete presadzovať vyššie dane a odvody pre živnostníkov, aby sa upravili na úroveň ľudí na TPP? Nie, pripravujeme komplexnú reformu daňovo-odvodového zaťaženia.
- Mali by sa zvyšovať majetkové dane? Nie, pripravujeme komplexnú zmenu daní a odvodov.
OĽaNO-KÚ-ZĽ
Pri konsolidácii verejných financií uplatníme princíp troch grošov, jeden vrátime, druhý investujeme a z tretieho budeme žiť. Zredukujeme spotrebu centrálnej vlády, sústredíme sa na tvorbu pracovných miest s vyššou pridanou hodnotou, firmám s vyššou tvorbou hodnôt prispôsobíme odpisy v účtovníctve alebo budeme pokračovať v zásadnom znížení daňových únikov.
- Budete pristupovať ku konsolidácii štátneho rozpočtu už v prvom roku vládnutia? Áno
- Budete presadzovať vyššie dane a odvody pre živnostníkov, aby sa upravili na úroveň ľudí na TPP? Nie.
- Mali by sa zvyšovať majetkové dane? -
KDH
Na strane príjmov vidíme možnosti lepšieho výberu daní, predovšetkým DPH. Sme za dočasné uplatnenie bankového odvodu solidarity vo výške 0,2 percenta z pasív očistených o vlastné imanie bánk. Podporíme rozvoj ekonomickej aktivity a tým vyšší výber daní a odvodov, napríklad zjednodušením daňových zákonov, návratom k jednotnej dani z príjmu, spružnením zamestnávania. Na strane výdavkov sme za odstránenie plošných dotácií a uplatňovanie adresnej formy pomoci najzraniteľnejším, napríklad pri energiách.
- Budete pristupovať ku konsolidácii štátneho rozpočtu už v prvom roku vládnutia? Áno
- Budete presadzovať vyššie dane a odvody pre živnostníkov, aby sa upravili na úroveň ľudí na TPP? Nie
- Mali by sa zvyšovať majetkové dane? Áno, po dôkladnej príprave a súčasne so znížením iných daní.
SaS
V Saske sme presvedčení, že správnou cestou z aktuálnych problémov Slovenska a slovenských verejných financií je maximálna a sústredená podpora ekonomického rastu. Preto v NR SR i prípadne vo vláde budeme presadzovať prijatie maximálneho počtu opatrení, ktoré podporia ekonomický rast. Vychádzať budeme z nášho volebného programu, v ktorom máme 96 konkrétnych opatrení na podporu ekonomického rastu. Jedným z kľúčových opatrení je však zmena daňového mixu pre samosprávy a fiškálna decentralizácia tak, aby obce boli motivované priťahovať ekonomické aktivity na svoje územie. V prípade príjmovej stránky jednoznačne odmietame zvyšovanie daní, pretože vyššie daňové zaťaženie brzdí ekonomický rast. Na výdavkovej strane urobíme maximum pre zvýšenie efektívnosti vynakladania verejných zdrojov a predovšetkým nebudeme robiť atómovky, ktoré v posledných troch rokoch najviac ublížili našim verejným financiám. Kombinácia prorastových opatrení a efektívneho hospodárenia povedie k zníženiu ročných deficitov rozpočtu verejnej správy a postupnému poklesu verejného dlhu.
- Budete pristupovať ku konsolidácii štátneho rozpočtu už v prvom roku vládnutia Áno.
- Budete presadzovať vyššie dane a odvody pre živnostníkov, aby sa upravili na úroveň ľudí na TPP? Nie, práve naopak. Budeme sa snažiť znížiť daňovo-odvodové zaťaženie ľudí na trvalom pracovnom pomere (TPP), aby sa rozdiel v zdanení zamestnancov a živnostníkov znížil.
- Mali by sa zvyšovať majetkové dane? Nie.
Demokrati
Postupne, primerane potrebám s dôrazom na efektivitu výdavkov. Budeme pokračovať v reforme rozpočtu dôslednou implementáciou viacročných výdavkových stropov. Rozšírime záväznosť rozpočtu na celé volebné obdobie a presadíme dôsledné programové rozpočtovanie zamerané na výsledky a ciele. Pri hospodárení s verejnými financiami budeme intenzívnejšie využívať koncept čistého bohatstva. To znamená, že sa nebudeme pozerať, len ako sa vyvíjajú príjmy, výdavky a deficit alebo prebytok štátneho rozpočtu. Začneme sledovať aj - či a ako sa štát stará o svoj majetok, napríklad budovy, cesty. Hodnotiť budeme aj budúce náklady, napríklad na dôchodky alebo dlhodobú starostlivosť o chorých a odkázaných.
- Budete pristupovať ku konsolidácii štátneho rozpočtu už v prvom roku vládnutia? Áno
- Budete presadzovať vyššie dane a odvody pre živnostníkov, aby sa upravili na úroveň ľudí na TPP? Nie.
- Mali by sa zvyšovať majetkové dane? Áno, v únosnej miere.
Modrí – Most-Híd
Ekonomickou reformou, ktorej cieľom bude vytvorenie motivačného podnikateľského prostredia, zrýchlenie hospodárskeho rastu a tým aj príjmov do štátneho rozpočtu. A tiež efektívnym čerpaním európskych fondov.
- Budete pristupovať ku konsolidácii štátneho rozpočtu už v prvom roku vládnutia? Áno.
- Budete presadzovať vyššie dane a odvody pre živnostníkov, aby sa upravili na úroveň ľudí na TPP? Nie.
- Mali by sa zvyšovať majetkové dane? Nie.
Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana
Výrazne by sme zoštíhlili a zefektívnili štát a decentralizovali ho. Sme za územnosprávnu reformu na báze prirodzených regiónov, zrušenie okresov a výrazné posilnenie financovania a kompetencií samospráv. Navrhujeme zásadnú revíziu ústavných pravidiel, najmä zmenu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti („dlhová brzda“) nasledovne: dvojročná výnimka spod pravidiel dlhovej brzdy by sa skrátila na jeden rok, a bola by uplatňovaná len po parlamentných voľbách.
- Budete pristupovať ku konsolidácii štátneho rozpočtu už v prvom roku vládnutia? Áno
- Budete presadzovať vyššie dane a odvody pre živnostníkov, aby sa upravili na úroveň ľudí na TPP? Nie.
- Mali by sa zvyšovať majetkové dane? Áno, ale len postupne a tak, aby sa výrazne nedotkli skupín obyvateľov s nižšími príjmami, ktorí vlastnia nehnuteľnosť.
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online