Silnou stránkou aplikácií Signal a WhatsApp má byť ich bezpečnosť. Komunikácia je šifrovaná, pre prípadných kybernetických útočníkov nečitateľná. Napriek tomu si nachádzajú cestičky. A ľudia im (opäť) naletia.
Výskumníci firmy Eset nedávno zistili, že aplikácie, ktoré sa tvárili ako legitímne nadstavby obľúbených komunikačných platforiem, v skutočnosti slúžili na nezákonné sledovanie používateľov.
Kým sa na to prišlo, Signal Plus Messenger a Flygram si z e-shopu s aplikáciami pre mobily s operačným systémom Android stiahli tisíce ľudí.
„Hlavným cieľom bolo získať informácie o zariadení používateľa, zoznam jeho kontaktov a špehovať správy zo Signalu pomocou tajného prepojenia so zariadením útočníka,“ vysvetľuje expert Esetu Lukáš Štefanko.
Falošné appky pripisuje Eset hackerskej skupine s napojením na čínsku vládu, ktorá v minulosti svoj škodlivý kód používala proti Ujgurom a iným etnickým menšinám v zahraničí. Ich výskyt bol však zaznamenaný aj vo viacerých krajinách Európskej únie.
Príklad špionážnych aplikácií v smartfónoch nie je vôbec ojedinelý a ukazuje na jeden z hlavných smerov, ktorými hackeri vedú svoje útoky. Okrem Číny prichádzajú vo veľkej miere z Ruska, čo súvisí aj s geopolitickými cieľmi režimu Vladimira Putina.
Do ich hľadáčika sa bežne dostávajú aj Slováci, čo v kombinácii s úrovňou povedomia a znalostí o kybernetickej bezpečnosti nie je dobrá správa.
V článku sa dočítate:
- Ako sú na tom s kyberbezpečnosťou slovenské domácnosti a firmy,
- aké sú najčastejšie útoky a čo pri nich hrozí,
- ako môžete predísť kybernetickému incidentu.
Tretina domácností sa nechráni
Podľa prieskumu, ktorý pre Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti (KCCKB) realizovala agentúra Ako, mobilom s prístupom na internet disponuje 92 percent slovenských domácností. Výrazne rozšírené sú aj notebooky (77 percent) či tablety (49 percent).
Ako vyplynulo z prieskumu, povedomie o kybernetických rizikách sa zlepšuje, ale len mierne. Napríklad 40 percent respondentov nevedelo odpovedať na otázku, aké sú najvážnejšie hrozby pri používaní informačných technológií.