BRATISLAVA. Japonský výrobca elektroniky Toshiba sa chystá ukončiť svoju 74-ročnú históriu na burze. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Jedna z najstarších a najväčších japonských firiem oznámila, že konzorcium vedené súkromnou investičnou spoločnosťou Japan Industrial Partners (JIP) kúpilo 78,65 percenta jej akcií.
Vlastníctvo viac ako dvoch tretín firmy pritom umožňuje skupine dokončiť transakciu v hodnote 14 miliárd amerických dolárov s cieľom previesť ju do súkromného vlastníctva. Na základe dohody by akcie Toshiby mohli stiahnuť z burzy už koncom tohto roka.
Spoločnosť „teraz urobí významný krok smerom k novej budúcnosti s novým akcionárom“, uviedol vo vyhlásení prezident a výkonný riaditeľ firmy Taró Šimada.
Korene firmy podľa BBC siahajú do roku 1875, keď vyrábala telegrafné zariadenia. S jej akciami sa začalo obchodovať v máji 1949, keď po ničivej druhej svetovej vojne znovu otvorili tokijskú burzu.
Divízie Toshiby siahajú od domácej elektroniky až po jadrové elektrárne a desaťročia po druhej svetovej vojne bola symbolom hospodárskej obnovy krajiny a jej technologického priemyslu. Spoločnosť Toshiba, napríklad, v roku 1985 uviedla na trh „prvý masovo predávaný prenosný počítač na svete“.
Spoločnosť so sídlom v Tokiu však v posledných rokoch čelila viacerým veľkým problémom.
V roku 2015 sa priznala k nadhodnoteniu ziskov o viac ako miliardu dolárov za šesť rokov a zaplatila pokutu 7,37 miliardy jenov, čo bola v tom čase najvyššia pokuta v histórii krajiny.
O dva roky neskôr odhalila veľké straty vo svojej americkej divízii jadrovej energetiky Westinghouse a odpísala 700 miliárd jenov.
Aby sa vyhla bankrotu, predala v roku 2018 divíziu pamäťových čipov, ktorá bola považovaná za klenot v jej portfóliu.
Odvtedy Toshiba dostala niekoľko ponúk na prevzatie, ktoré však odmietla. V roku 2021 tiež vyšlo najavo, že sa spoločnosť dohodla s japonskou vládou s cieľom potlačiť záujmy zahraničných investorov.
Následne firma oznámila plány na rozdelenie spoločnosti na tri samostatné podniky. Tento plán neskôr zrevidovali a predstavenstvo uviedlo, že namiesto toho rozdelí spoločnosť na dve jednotky. Ešte pred uskutočnením nového plánu na rozdelenie však predstavenstvo oznámilo, že zvažuje ponuku spoločnosti JIP na prevzatie do súkromných rúk.