Lacná pšenica z Ukrajiny je pre slovenských farmárov problém. Nevedia jej cenovo konkurovať, a preto broja proti jej voľnému dovozu do EÚ. Obilie od nášho východného suseda by nemalo končiť v Európe, ale má pokračovať do sveta. Najmä do Afriky, kde je žiadané.
Lenže časť z neho končí aj v našich skladoch a deformuje trh s agrokomoditami. Na druhej strane, Slovákom by mohlo lacné obilie z Ukrajiny zlacnieť pečivo. Index odpovedá na niekoľko najdôležitejších otázok, ktoré sa vynárajú v súvislosti so zákazom dovozu pšenice z Ukrajiny.
V článku sa dozviete:
- Prečo EÚ zrušila zákaz dovozu ukrajinskej pšenice?
- Ako reaguje na koniec zákazu naša vláda a farmári?
- Čo hrozí Slovensku pre zákaz dovozu ukrajinského obilia?
- Prečo Ukrajinci vyvážajú obilie do sveta cez Slovensko?
- Prečo končí ukrajinská pšenica na našom trhu, keď má pokračovať do Afriky?
- Koľko ukrajinskej pšenice prúdi na Slovensko?
- Ako reaguje Ukrajina na náš zákaz?
- Aké odškodné naši farmári dostanú?
1.Prečo EÚ zrušila zákaz dovozu ukrajinskej pšenice?
Európska komisia zrušenie zákazu dovozu ukrajinského obilia do krajín EÚ, ktoré susedia s Ukrajinou, obhajuje tým, že pominuli mimoriadne podmienky, ktoré zákaz ospravedlňovali. Zákaz platil od mája tohto roka.
„V súčasnosti nevidíme žiadne narušenie ani vychýlenie trhu v týchto piatich členských štátoch,“ povedal cez víkend Valdis Dombrovskis, viceprezident Európskej komisie.
Komisia podľa neho bude monitorovať situáciu a je pripravená opäť zaviesť obmedzenia, ak sa preukázateľné problémy na trhu s obilím opäť objavia.

Brusel vlani uznal, že lacný ukrajinský dovoz komplikuje konkurencieschopnosť nielen slovenských poľnohospodárov. Aj preto im pridelil mimoriadnu dotáciu v hodnote 200 miliónov eur z rezervy Únie.
Podľa zdrojov Indexu z rezortu pôdohospodárstva však bol za zrušením zákazu aj lobbing západných krajín, lebo mali v tomto roku nízku úrodu pšenice.
2.Ako reaguje na koniec zákazu naša vláda a farmári?
Slovenská vláda predĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny. Ide o pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicu. Zákaz bude platiť do konca roka.
„Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom. Zároveň je náš krok reakciou na rovnaký postup Poľska a Maďarska,“ uviedol hovorca predsedu vlády Peter Majer.
Pridali sme sa tak na stranu našich susedov, hoci napríklad Rumunsko, ktoré tiež susedí s Ukrajinou, tak neurobilo.