Viac ako tretina expertov na umelú inteligenciu (AI – Artificial Intelligence), ktorí sa zapojili do prieskumu Stanfordskej univerzity, si myslí, že táto technológia môže do konca storočia vyvolať jadrovú vojnu. Je príznačné, že najväčší pesimisti boli špecialisti na počítačové spracovanie prirodzeného ľudského jazyka.
Na jeho princípoch stojí aj chatovací nástroj ChatGPT (anketa prebehla na jar 2022, pol roka pred jeho spustením), ktorý sa zakrátko stal synonymom novej generácie AI - takzvanej generatívnej umelej inteligencie.
ChatGPT súvisle odpovedá na otázky používateľov a tvári sa pritom mimoriadne fundovane, dokáže tiež vytvárať viac i menej zložité texty, od reklamných sloganov až po seminárne práce. A to vo väčšine jazykov vrátane slovenčiny.
Len dva mesiace stačili, aby ChatGPT získal sto miliónov používateľov a jeho popularita stále rastie. Má fanúšikov naprieč celým spektrom ľudskej spoločnosti. Vrátane kriminálnych živlov a predstaviteľov autoritatívnych režimov.
Hackerom na počkanie
Hanah Darley, riaditeľka výskumu v cybersecurity firme Darktrac pre portál IT Pro hovorí, že chatboty na báze AI v súčasnosti bežne používajú autori phishingových e-mailov, ktorých úlohou je od ľudí vymámiť prístupové heslá do firemných sietí či osobného internet bankingu.
„Výhodou“ chatbotu pre útočníka je, že dokáže produkovať mimoriadne kvalitné personalizované texty. Navyše rýchlo a vo veľkom rozsahu.