Slovensko sa v snahe o energetickú sebestačnosť začína zaoberať aj potenciálom geotermálnej energie.
Vrty na východe krajiny pri obci Ďurkov dostali status národného projektu a čaká ich finančná podpora z Fondu na spravodlivú transformáciu. Oblasť Prešova zasa prešla posudzovaním vplyvov na životné prostredie, plánuje sa tam geotermálna elektráreň. Lokalitou vhodnou na geotermálne projekty je aj okolie Žiaru nad Hronom.
Expert Asociácie geotermálnej energie Slovenska Oto Halás však hovorí, že štát by sa mal snažiť investorov podporiť.
„Mal by vzniknúť fond, ktorý by eliminoval počiatočné riziko pri prieskumných vrtoch. Na Islande funguje už od šesťdesiatych rokov,“ hovorí v rozhovore pre INDEX Oto HALÁS. Spoločnosť Slovgeoterm, ktorej je riaditeľom, sa podieľala na väčšine projektov zameraných na využívanie geotermálnej energie na Slovensku.
V článku sa dočítate:
- Prečo na geotermál nie je možné využiť každý existujúci vrt na Slovensku,
- ako to vyzerá s vrtom pri Ďurkove,
- či sa oplatí stavať na Slovensku geotermálne elektrárne,
- čo by mohlo nakopnúť využívanie geotermálneho potenciálu Slovenska.
Aký je geotermálny potenciál Slovenska?
Záleží od toho, s kým sa porovnávame. Určite nemáme také ideálne podmienky ako Island, sme však nad priemerom Európskej únie. V realite to znamená, že okrem existujúcich projektov máme priestor na vznik mnohých ďalších.
Hovorí sa, že na Slovensku je vyše dvesto vrtov.
Nie všetky sa reálne dajú využívať. Často tomu bránia legislatívne, technické alebo majetkovo-právne problémy, ktoré sa dajú len ťažko vyriešiť. Môže ísť napríklad o usporiadanie pozemkov alebo nemožnosť vypúšťať využitú geotermálnu vodu.

Ďurkov brzdili ekonomické záujmy
Tri dlhodobo nepoužívané vrty sú aj v lokalite Ďurkov v blízkosti Košíc. Ich pripojenie na košickú tepláreň sa začalo riešiť až v posledných rokoch. Prečo?