Návrh emisnej normy Euro 7, ktorý vlani vypracovala Európska komisia, vzbudzoval od začiatku veľké vášne. Európski výrobcovia automobilov ho označili normu za nerealistický. Do bloku krajín, ktoré ho odmietalo, sa postavilo aj Slovensko.
Poverený minister dopravy Pavol Lančarič sa vyjadril, že norma Euro 7 v navrhovanej podobe by neprimerane zaťažila automobilky v čase, kedy sa pripravujú na prechod na elektromobilitu a vodík.
„Museli by vynakladať ďalšie veľké investície na úpravu súčasných spaľovacích motorov, ktoré by mali pri ľahkých úžitkových vozidlách v roku 2035 skončiť,“ povedal.
To by podľa neho viedlo k výraznému zdraženiu áut a zníženiu dostupnosti menších modelov pre spotrebiteľov.
Automobilky argumentovali, že je lepšie investovať do elektrifikácie, než pumpovať peniaze do drahších spaľovacích motorov.

Tento týždeň v pondelok ministri krajín Európskej únie za konkurencieschopnosť (Slovensko zastupoval minister dopravy Lančarič) odhlasovali kompromisný návrh, ktorý zohľadnil argumenty automobiliek, no nezbavil ich povinnosti znižovať emisie.
1. V čom spočíva kompromis?
Podľa prvých návrhov normy Euro 7 mali emisie oxidu dusíka (NOx) klesnúť na 30 miligramov na kilometer, čo by bez elektromotora nebolo fyzikálne možné. Podľa vlani na jeseň upraveného návrhu mali oxidy dusíka klesnúť len u naftových motoroch, a to z 80 na 60 miligramov na kilometer.