Po rokoch, keď sa byty predávali ako „teplé rožky“, sa situácia otáča v prospech kupujúcich. Dokazuje to aj naša každoročná analýza ponuky trojizbových bytov v slovenských okresných mestách, ktorú nájdete v novom INDEXE.
Ponuka trojizbákov na realitných portáloch medziročne stúpla o vyše tretinu, čo sa prejavilo aj na predajnej cene. Kým pred rokom ste si mohli trojizbový byt do 100-tisíc eur kúpiť v 15 okresných mestách, v súčasnosti máte takúto ponuku už v dvadsiatich.
V ktorých mestách sa ceny znížili najvýraznejšie? Kde nájdete najlacnejšie byty? A v ktorých okresoch sa klesajúci trend na realitnom trhu zatiaľ neprejavil? Aj to sa dočítate v titulkovej téme Predám byt. Lacno!

V októbrovom INDEXE sa venujeme aj fenoménu rozdielnych cien v nábytkových obchodných reťazcoch na Slovensku a v susedných krajinách. Napríklad komodu z dubového dreva kúpite v Rakúsku v tom istom reťazci o 40 percent lacnejšie než na Slovensku, kde je dokonca „v zľave“.
Porovnali sme ceny v obchodoch Ikea, Möbelix a XXXLutz. Rozdiely sú v niektorých prípadoch extrémne, a to v desiatkach percent. Viac sa dočítate v našom článku Po nábytok do Poľska alebo Rakúska.
Témy bývania sa týka aj náš rozhovor s majiteľom firmy, ktorá sa špecializuje na rekonštrukcie bytov. Ako hovorí, cena kompletnej prerábky trojizbového bytu stúpla za posledné dva roky o tisícky eur.
Zároveň však pociťuje pokles záujmu zákazníkov o tieto projekty. „Začínajú sa nám ozývať pracovné partie, ktoré hľadajú robotu,“ tvrdí s tým, že z trhu odpadli nekvalitní remeselníci.
Pokles na realitnom trhu súvisí s nárastom úrokov na hypotékach. Čoraz viac ľudí pritom začína od svojej banky dostávať „ponuku“ na novú sadzbu po skončení aktuálnej fixácie ich úveru.
Dlžník stojí pred dilemou, či novú – vyššiu – sadzbu bez rečí akceptuje, alebo začne s bankou vyjednávať a pohrozí odchodom. Pri refinancovaní hypotéky však môže naraziť na podmienky, ktoré by v minulosti nemusel riešiť. Viac sa dozviete v článku Hypotéku si už ľahko neprenesiete.
V novom INDEXE nájdete aj ďalšiu časť seriálu Magnáti. Rozoberáme v nej biznisový príbeh majiteľa reštauračnej skupiny Medusa Petra Štecka, ktorý sa za uplynulé dve dekády vypracoval na najsilnejšiu postavu slovenskej gastro scény.
Kráľ slovenského gastra má však na konte aj viacero legiend a podozrení. Jeho firmu vyšetrovali daniari pre údajné falošné bločky v reštauráciách a spomína sa aj v Threeme mafiána Mariana Kočnera.
Podozrenia sa síce nikdy oficiálne nepotvrdili, Štecko si napriek tomu musel kupovať pokoj od daniarov. Trom vysokým úradníkom, ktorých už vyšetruje polícia, platil „mesačný paušál“ vo výške niekoľko tisíc eur.

INDEX na svojej webovej stránke v priebehu letných mesiacov v seriáli Čierne ovce analyzoval najväčších dlžníkov finančnej správy. Naše rebríčky ukázali, že Slovensko si na „podnikanie“ vybrali aj pochybní podnikatelia, ktorí za sebou zanechali miliónové dlhy.
Prezident finančnej správy Jiří Žežulka v rozhovore, ktorý nájdete aj v októbrovom INDEXE, hovorí, že situácia sa oproti minulosti zlepšila. Vymáhanie daňových nedoplatkov sa podľa neho zlepšilo, správcovia dane sú v ňom oveľa efektívnejší.
V rozhovore tiež vysvetľuje, ako sa zmenili spôsoby daňových podvodníkov. Najviac zneužívajú daň z pridanej hodnoty. Ako vraví Jiří Žežulka, DPH je daň pre džentlmenov, perfektne funguje medzi slušnými ľuďmi.
Z ďalších tém v októbrovom INDEXE vyberáme:
- Kto sa uchádza o FéliXa: profily nominovaných firiem a samosprávy na ocenenie
- Baníci natierajú biznis nazeleno: magnezitka v Jelšave sa chce zbaviť háld odpadu
- Slováci sa nechránia: útoky hackerov sa stupňujú, škody môžu byť vysoké
- Falošné pokémonské kartičky: zo zberateľskej mánii ťažia aj špekulanti
- Papierovým mapám verí: Milan Paprčka je ich najväčším vydavateľom na Slovensku a v Česku
- Netetujú len motorkárov: Jakub Špánik a Peter Nimohaj stoja za štúdiom Wolf Town
Vážení čitatelia, ak nás radi čítate, no nepatríte ešte do klubu predplatiteľov, využite výhodnú ponuku na predplatné a získajte ho so zľavou na index.sme.sk/predplatne.
Vopred ďakujeme za priazeň.