BRATISLAVA. Tržby v šiestich zložkách z deviatich zložiek maloobchodu zaostávali v auguste za úrovňou minulého roka.
Relatívne najvyšší až dvojciferný pokles bol podľa Štatistického úradu v predaji s výpočtovou technikou. Naďalej boli v mínuse veľké hyper- a supermarkety, ale i väčšina špecializovaných predajní potravinárskeho či nepotravinárskeho tovaru. Medziročne vyššie tržby malo ubytovanie a reštaurácie a pohostinstvá.
Tržby klesali siedmy mesiac za sebou
Tržby v maloobchode boli v auguste medziročne nižšie o 2,1 percenta. Ich pokles vyjadrený v stálych cenách pretrvával siedmy mesiac za sebou.
Najvýznamnejší vplyv mal pokles tržieb o tri percentá v hyper- a supermarketoch. Ich tržby tvoria viac ako dve pätiny všetkých maloobchodných tržieb.
Druhým najvýraznejší vplyv malo zníženie tržieb o 5 percent v špecializovaných predajniach s ostatným tovarom, napríklad s obuvou, textilom či drogériou. Bol to tiež pokles o 9,1 percenta v predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť, kam patria hobymarkety, predajne nábytku či spotrebnej elektroniky.
Medziročne nižšie tržby vykázali aj špecializované predajne s potravinami, nápojmi a tabakom a tiež predaj v stánkoch a na trhoch. Po ôsmich mesiacoch výrazného rastu tržieb skončili až v dvojcifernom mínuse predajne PC a výpočtovou technikou.

Komu tržby rástli
Záporný výsledok maloobchodných tržieb zmierňoval rast tržieb predajní pohonných látok. Ich tržby boli medziročne vyššie až o štvrtinu, ale tento výsledok bol významne ovplyvnený rozšírením počtu spravodajských jednotiek od začiatku roka 2023 po preklasifikovaní ich hlavnej činnosti do maloobchodu.
Po šiestich mesiacoch poklesu sa do rastu o 2,8 percenta dostali tržby v predaji mimo predajní, kam patrí aj zásielkový predaj.
Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa medziročne zvýšili o 17,4 percent. Ich rast vykázali všetky jeho zložky, pričom najdynamickejšie tržby rástli v predaji motorových vozidiel o 21,5 percenta.
Veľkoobchod mal tržby medziročne nižšie už šiesty mesiac po sebe, v auguste to bolo o 4,7 percenta. Úroveň augusta 2022 však prekonali tržby reštaurácií a pohostinstiev o 9,8 percenta a opäť aj tržby v ubytovaní, a to o 9,9 percenta.
Tržby budú naďalej medziročne klesať
Podľa analytikov budú tržby maloobchodu oproti silnému záveru minulého roka zrejme vykazovať medziročné poklesy aj počas väčšiny zvyšku tohto roka.
Ako povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, spotreba domácností síce bude naďalej narážať na svoje limity plynúce z nadpriemernej inflácie a mala by tak ostať utlmená aj v nasledujúcich mesiacoch, svoje dno už však zjavne našla.
„Očakávané zmiernenie inflácie a opätovne obnovenie mierneho rastu reálnych príjmov domácností by mohlo smerom k záveru roka stabilizovať spotrebu, nízke úspory domácností i vyššie úroky však najskôr budú brániť jej rýchlemu zotaveniu,“ uviedol Koršňák.
Aj analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák uviedol, že maloobchodné tržby ostávajú pod tlakom v dôsledku komplikovaných podmienok v ekonomike.
„Zvýšená inflácia, vyčerpávanie úspor domácností spolu s výrazným poklesom reálnych miezd priniesli citeľný pokles spotreby domácností v uplynulých dvoch štvrťrokoch,“ poznamenal Horňák. Predpokladá, že tento trend bude pokračovať aj po zvyšok tohto roka, avšak spomínané negatívne faktory sa budú podľa neho zmierňovať.
Spomaľovanie rastu cien, tzv. dezinflácia, bude podľa Horňáka pokračovať aj v najbližších mesiacoch. Ku koncu roka by medziročná inflácia mohla podľa neho poklesnúť k siedmim percentám, čo spolu s očakávaným svižným rastom nominálnych miezd môže preklopiť reálne mzdy do zelených čísel už v poslednom štvrťroku. No domácnosti ostávajú opatrné, pričom sa dá podľa analytika predpokladať, že istú dobu sa budú snažiť stratené úspory dotvárať, čo bude tlmiť rast spotreby.
„Aj preto očakávame, že spotreba domácností v tomto roku medziročne poklesne, avšak už v budúcom roku by sa mohla vrátiť na rastovú trajektóriu,“ uzavrel Horňák.