Náš systém financovania univerzít je nastavený tak, aby ľudia navzájom súperili, a nie spolupracovali. Konkurencia je síce fajn, ale vo vede sa má oceňovať aj spolupráca, myslí si expertka na vysoké školy Renáta Hall.
Únik mozgov do zahraničia môže zastaviť aj otvorenie sa škôl zahraničiu. „Študentov láka medzinárodné prostredie škôl. Ak ho budú mať na Slovensku, tak nebudú musieť odchádzať,“ vysvetľuje Renáta Hall v rozhovore pre INDEX.
V rozhovore sa dozviete:
- Prečo pri lákaní zahraničných študentov nie je problém štipendium,
- prečo slovenské univerzity nechcú hosťujúcich profesorov,
- ako zastaviť únik mozgov do zahraničia,
- prečo si univerzity mýlia akademickú slobodu so samosprávou.
Slovenské vysoké školy dlhodobo klesajú vo svetových rebríčkoch kvality univerzít. Aké kľúčové zmeny treba presadiť, aby sa zvýšila ich úroveň?
Všetko sa to začína pri peniazoch, ale nejde len o výšku financovania. Ide najmä o udržateľnosť, stabilitu a transparentnosť financovania. Stáva sa, že vláda aj zvýši financie na vysoké školy, ale potom zasa prídu roky škrtov. V systéme, ktorému ľudia nedôverujú, sa reformy robia veľmi ťažko. Navyše, pri financovaní sme pod priemerom EÚ aj OECD.
Koľko percent HDP ide na univerzity a vedu na Slovensku?
Pri vede je to len okolo 0,9 percenta z HDP, pričom priemer EÚ je 2,2 percenta a krajiny OECD dávajú na vedu dokonca 2,7 percenta HDP. Sme hlboko pod priemerom, a to nehovorím o tých najlepších krajinách. Pri vysokých školách ide len na vzdelávanie, nie vedu, len 67 percent priemeru štátov OECD. Na porovnanie, Česko dáva až 94 percent.
Čiže máme podpriemerné financovanie vedy aj vzdelávania?
Áno, a preto očakávať nadpriemerné výsledky v rebríčkoch kvality univerzít je nelogické. Predstavte si bežca, od ktorého chceme, aby vyhral olympiádu. Lenže on po večeroch pracuje v továrni, nemá poriadne tenisky ani jedlo.
Ak sa postaví na trať s profesionálmi, ktorí trénujú osem hodín denne, budeme radi, keď dobehne do cieľa, niežeby vyhral. Sem-tam sa nájde výnimka, nie však vďaka systému, ale napriek nemu.

Máme len univerzity, žiadnu odbornú vysokú školu
Slovenské univerzity sa veľmi neotvárajú zahraničiu, hosťujúcich profesorov je málo. Je to len pre nízke platy?