Slovensko sa stáva pre investorov viac rizikovou krajinou. Stále si na trhoch vieme bez problémov požičať, no výrazne drahšie ako ešte pred časom.
Zvyšovanie sadzieb, ktorými sa Európska centrálna banka snaží ochladiť infláciu v ekonomike, v plnej miere pociťuje Slovensko v predražení svojho dlhu.
Tento týždeň si Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (Ardal) požičala na finančných trhoch celkovo 431 miliónov eur, keď predala štátne dlhopisy.
Šlo o prvú emisiu dlhopisov po parlamentných voľbách, ktorá bola prvým testom, ako vnímajú zahraniční i domáci investori novú vládu Smer-SD, Hlas a SNS.
Investori o naše dlhopisy mali záujem, ale oproti minulosti sme sa im za to zaviazali zaplatiť násobne vyššie úroky. Nejde priamo o efekt novej vlády, ale u investorov badať mierne obavy z ďalšieho vývoja.

V rokoch 2020 a 2021 sme dokázali bez problémov predať štátne dlhopisy aj so záporným úrokom, teda zjednodušene povedané, investori nám zaplatili za to, že si môžu kúpiť naše dlhopisy. Súčasná situácia je návratom do tvrdej reality, keď z trhu utiahnutím menovej politiky zmizli lacné peniaze.
Finančné trhy navyše čakajú, čo spraví nastupujúca vláda s verejnými financiami. „Trh donúti ku konsolidácii akúkoľvek vládu. Aj tú, ktorá to nebude chcieť robiť,“ upozorňuje riaditeľ Ardalu Daniel Bytčánek.
Úroky vyleteli
Štát získava na financovanie deficitu peniaze cez aukciu štátnych dlhopisov, ktoré ponúka investorom. Agentúra Ardal v pondelok ponúkla dlhopisy so splatnosťami do roku 2027, 2032, 2033 a 2036.