Kým pred necelými dvoma dekádami bolo Slovensko označované zahraničnými ekonomickými médiami za stredoeurópskeho tigra, dnes sa v správach buď nezjavuje vôbec, alebo už nie medzi premiantmi, ale na konci pelotónu.
Keďže ekonomické reformy sú behom na dlhé trate, týždenník The Economist vytvoril rebríček krajín EÚ podľa ich pripravenosti na blížiace sa problémy v európskej ekonomike. Slovensko, žiaľ, zaostáva takmer vo všetky piatich indikátoroch. Novinári sledovali infláciu, zadlženie, demografiu, dekarbonizáciu a pripravenosť na odstrihnutie sa od závislosti od obchodu s totalitnými krajinami.
To, že Slovensko, ale aj Európu čakajú ťažké časy, naznačujú dáta Európskej komisie, ktorá predpovedá rast ekonomiky EÚ v tomto roku len o 0,8 percenta a v budúcom roku len o 1,4 percenta. Nie je to síce ešte recesia, ale jednoznačne stagnácia. Inflácia síce má klesať, ale ani v budúcom roku nedosiahne dvojpercentný cieľ Európskej centrálnej banky.
Aj preto je možné, že centrálni bankári nebudú znižovať úroky tak skoro. Vysoké úroky, ktoré sú na trhu dnes, znamenajú brzdu pre rozvoj ekonomiky.
Takže ako presne dopadlo Slovensko v hodnotení?
V článku sa dozviete:
- Ako Slovensko zvláda boj s infláciou a dlhmi,
- prečo je starnúca populácia problémom pre ekonomiku,
- prečo zelená ekonomika láka investorov,
- ako je náš priemysel závislý od diktátorských štátov?
The Economist hodnotenie poňal naozaj športovo a rozdával jednotlivých štátom medaily. Najlepšie dopadlo Írsko, ktoré získalo štyri zlaté a jednu striebornú medailu v jednotlivých kategóriách. Za ním nasledujú dva malé ostrovné štáty Malta a Cyprus.