Článok pôvodne vyšiel na webe Ekonom.cz
Medzinárodný obchod vo svete sa prudko spomaľuje. Do poklesu sa dostal už v poslednom štvrťroku minulého roku. V júli tohto roka, teda v poslednom mesiaci, za ktorý sú k dispozícii údaje, medzinárodný obchod s tovarom podľa holandského Úradu pre analýzu hospodárskej politiky CPB medziročne klesol o 3,2 percenta.
Ide o tretiu najvyššiu hodnotu v tomto storočí po globálnej finančnej kríze v rokoch 2008 a 2009 a narušení dodávateľského reťazca na začiatku pandémie pred tromi rokmi.
Medzinárodný obchod stále tlačia do úzadia vysoké úrokové sadzby a inflácia, ktoré spôsobujú, že ľudia a podniky míňajú menej. To sa však začína meniť.
Podľa Jiřího Schwarza, riaditeľa Centra pre ekonomické a trhové analýzy, však ani pokles inflácie a úrokových sadzieb nemusí priniesť oživenie svetového obchodu.
"Pred covidom každý hľadal spôsob, ako vyrobiť svoj tovar čo najlacnejšie. Väčšinou ho našli v Číne. S covidom a potom s vojnou na Ukrajine však začali hľadať alternatívne miesta," hovorí Lukáš Jílek, riaditeľ pre dodávateľské reťazce v poradenskej spoločnosti Deloitte.
Spoločnosti hľadajú nové lokality pre svoju výrobu, pretože počas pandémie covidu boli narušené globálne dodávateľské reťazce, čo spomalilo výrobu a diaľkovú dopravu, ktorá sa mnohonásobne predražila. Podľa Schwarza sú významnou prekážkou rastu svetového obchodu aj vyostrené geopolitické a hospodárske spory medzi Západom a Východom, najmä Čínou.
Spoločnosti preto čoraz viac uprednostňujú zvýšenie bezpečnosti dodávok tovaru a komponentov pred nízkymi nákladmi. Vo svete sa tak posilňuje obchod medzi geograficky blízkymi a ideologicky spriatelenými krajinami.
Zároveň po desaťročiach prehlbujúcej sa globalizácii majú jednotlivé krajiny alebo regióny tendenciu viac kontrolovať priemyselnú výrobu na svojom území a zvyšovať svoju sebestačnosť.
"Nie sme vo fáze deglobalizácie, ale skôr nás čaká proces ďalšej regionalizácie a určitej fragmentácie svetového obchodu," hovorí Tomáš Petříček z Centra globálnej politickej ekonómie Ústavu medzinárodných vzťahov.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu (OECD) vo svojej správe varovala, že rastúca geoekonomická fragmentácia a posun smerom k obchodnej politike viac orientovanej dovnútra obmedzí zisky z globálneho obchodu a zasiahne životnú úroveň najmä v najchudobnejších krajinách a domácnostiach.
Protekcionizmus na vzostupe
Najmä západné krajiny sa snažia znížiť svoju závislosť od čínskych dodávok tovaru, komponentov a surovín.