Zo stavebného sporenia sa v uplynulých rokoch stal nemastno-neslaný finančný produkt, ktorý stratil dôležitú marketingovú výhodu, teda štátnu prémiu.
V kombinácii s ďalšími zásahmi štátu už bol neatraktívny ani pre stavebné sporiteľne. V uplynulých dvoch rokoch z trhu odišla Wüstenrot stavebná sporiteľňa aj ČSOB Stavebná sporiteľňa. Aktívnym poskytovateľom ostala len Prvá stavebná sporiteľňa (PSS).
Po rokoch stagnácie sa však od januára 2024 črtá v stavebnom sporení niekoľko zaujímavých zmien, ktoré cielia na rodiny s deťmi. Získanie štátnej prémie v plnej výške 70 eur bude podstatne jednoduchšie.
Zmeny v stavebnom sporení, ktoré parlament prijal v júni tohto roka, sú nastavené tak štedro, že sa znepáčili ministerstvu financií. V októbri predložilo do medzirezortného pripomienkového konania ďalšiu novelu zákona o stavebnom sporení, ktorou chce zvýhodnenie rodín v stavebnom sporení zastaviť.
Je otázne, kedy a či vôbec príde táto novela do parlamentu. Závisí to aj od nového ministra financií Ladislava Kamenického zo Smeru.

Čo sa má zmeniť
Najdôležitejšou zmenou od januára 2024 je inštitút rodinného stavebného sporenia. Na manželský pár a prípadne jeho maloleté deti sa viaže zjemnenie pravidiel na vyplatenie štátnej prémie.
Pri súčasnom znení zákona, platného do konca roka 2023, sa stávalo, že ak jeden člen domácnosti poberal príjem vyšší ako 1,3-násobok minuloročnej priemernej mzdy, teda 1695,20 eura (1304 eur x 1,3), nemal nárok na prémiu v maximálnej výške 70 eur.