Ekonómovia a rozumní politici dlhodobo upozorňujú, že odlev mozgov zo Slovenska je obrovský problém. Je výraznejší ako vo väčšine krajín EÚ a spôsobuje vysoké škody.
Takmer desať percent slovenskej populácie žije v zahraničí, čo je dvojnásobok priemeru ostatných krajín OECD. Do cudziny odchádza veľká časť najlepších maturantov, v roku 2020 tam študovalo viac ako 30-tisíc slovenských študentov.
V zahraničí študuje každý piaty slovenský vysokoškolák, čo je výrazne nad priemerom EÚ, ktorý je na úrovni štyroch percent. A aj mnohí z tých, čo vyštudovali na Slovensku, plánujú za lepšími pracovnými a spoločenskými podmienkami odísť do cudziny.
„Socioekonomické a politické faktory vrátane zlyhávania úlohy štátu a jeho inštitúcií a relatívne nízka životná úroveň situáciu neuľahčujú,“ upozorňuje analýza Magnet na talenty , ktorú dal vládnym analytikom vypracovať expremiér Ľudovít Ódor.
Štúdia poukazuje na stratený potenciál, ale aj riešenia, ako by Slovensko mohlo odliv mozgov zvrátiť.

Strata jedného človeka je v miliónoch eur
Vychádzajúc z odhadu celoživotného príjmu a vzdelania kalibrovaného na ekonomiku Slovenska, stratou jedného vysokoškolsky vzdelaného človeka prichádza štát o hodnotu vo výške 2,8 milióna eur.
„Spoločnosť bez proaktívnej talentovej politiky prichádza ročne o desiatky miliárd eur pridanej hodnoty,“ tvrdia analytici.
Odlev mozgov v kombinácii s nízkou pôrodnosťou a so slabou otvorenosťou imigrácii z iných krajín zároveň negatívne ovplyvňujú udržateľnosť verejných financií. Týka sa to predovšetkým dôchodkového a zdravotného systému.