BRATISLAVA. Poberatelia akejkoľvek formy dôchodku dostanú vyplatený 13. dôchodok v roku 2024 v plnej výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok.
Zmenu by mohol parlament schváliť počas prvých troch mesiacov budúceho roka.
Na tlačovom vyhlásení to po oficiálnom uvedení do funkcie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny uviedol Erik Tomáš z Hlasu.
Dôchodky aj pomoc po zemetrasení
"Od prvého dňa vo funkcii, pretože si uvedomujem, že je tu časový stres, som rozbehol rokovania o 13. dôchodku, ktorý sme sľubovali v predvolebnej kampani. Dohodli sme sa, že budúci rok bude vyplatený 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za tento rok," uviedol Tomáš s tým, že detaily by mali predstaviť v najbližších dňoch.
Premiér Robert Fico pripomenul, že 13. dôchodok v plnej výške bol schválený vo februári 2020, krátko pred parlamentnými voľbami.
"Povedal som ministrovi práce, že mám záujem, aby právna úprava, ktorá garantuje 13. dôchodok v plnej výške, bola uplatnená a zrealizovaná v Národnej rade SR v prvých troch mesiacoch budúceho roka," povedal Fico.
Ak by Tomáš predložil do programového vyhlásenia dosiahnutie tohto cieľa v roku 2024, premiér by takýto krok podporil.

Ďalšou z priorít rezortu práce je podľa Tomáša pomoc ľuďom na východe Slovenska, ktorých zasiahlo zemetrasenie. Fico aj Tomáš vyhlásili, že sa stretnú s predsedom Prešovského kraja a so zainteresovanými starostami či primátormi dotknutých miest, aby reagovali na ich požiadavky.
"Musíme okamžite pomôcť ľuďom na východnom Slovensku, zasiahnutým zemetrasením. Spustili sme program humanitárnej pomoci domácnostiam a samosprávam na východnom Slovensku v postihnutých obciach," dodal Tomáš s tým, že cez úrady práce doručujú domácnostiam príspevok v maximálnej výške 800 eur.
Obce môžu požiadať o poskytnutie príspevku v maximálnej výške 15-tisíc eur. Z tejto pomoci môžu financovať potraviny, hygienické potreby či stavebný materiál.
Nedostatok prostriedkov
Sociálna poisťovňa nemá príjmy ani rezervy na to, aby vyplatila v novembri tohto roka 13. dôchodky. Ak si vláda budúci rok požičia na ďalšie 13. dôchodky na finančných trhoch, čistý dlh Slovenska bude o 8 - 10 miliárd vyšší, ako je v súčasnosti. Na sociálnej sieti na to upozornila nezávislá občianska iniciatíva Dáta bez pátosu.
Dáta bez pátosu odhadujú, že ide o približne 570 - 600 eur. Ak si vláda požičia na finančných trhoch, požadované výnosy na slovenských dlhopisoch narastú na 5 percent oproti súčasným 4 percentám, za ktoré si vláda požičala.
Celková suma by tak podľa iniciatívy mala byť 700 miliónov eur pri 1,15 milióna seniorov. Ak by sa pridali aj vdovecké, vdovské, sirotské a invalidné dôchodky, išlo by približne o jednu miliardu eur.
Iniciatíva uviedla, že v októbri dostane SP od vlády financie a v novembri ich vyplatí ako dôchodky. Ak seniori všetky peniaze minú, štátu sa v prvom štvrťroku 2025 vráti približne 15 percent dane z pridanej hodnoty naspäť.
"Ide o dekonsolidáciu verejných financií asi v hodnote 0,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), lebo rátať treba len nárast 13. dôchodku oproti tohtoročným 300 miliónom eur," dodali Dáta bez pátosu.
KHD navrhuje rozdelenie 13. dôchodku
Vláda Smeru a Hlasu pripravila seniorov o peniaze. Seniori totiž nedostanú 13. dôchodok v plnej výške.
Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu KDH a expertka hnutia na sociálnu oblasť a rodinnú politiku Martina Holečková v súvislosti s pondelkovým vyhlásením ministra práce Tomáša, že poberatelia dôchodkov dostanú vyplatený 13. dôchodok v roku 2024 v plnej výške tohto priemerného dôchodku za predchádzajúci rok.
"Strany Smer a Hlas sľubovali dôchodcom v kampani 13. dôchodok v plnej výške, no hneď, ako prišli k moci, tak dôchodcom oznámili, že ho nedostanú. Som zvedavá, ako sa chcú pozrieť do očí tomu pol miliónu dôchodcov na Slovensku, ktorým po zaplatení základných výdavkov ostáva menej ako 50 centov na jeden deň," povedala Holečková.
Hnutie KDH sa tiež vyjadrilo, že 13. dôchodok v plnej výške by sa mal rozdeliť medzi 12 mesačných dôchodkov. Opatrením by sa tak zvýšili dôchodky a seniori by dostávali pomoc počas celého roka.