Zamestnanci UniCredit Bank sú už takmer mesiac v štrajkovej pohotovosti, pretože sa im máli plošné zvýšenie platov o 5,5 percenta od apríla budúceho roka. Situáciu nevyriešilo ani niekoľko kôl rokovaní za účasti sprostredkovateľa.
Odborári sú presvedčení, že dorovnávať platy o infláciu, ako je to bežné v Rakúsku či Taliansku, kde UniCredit pôsobí, je pri rastúcich ziskoch UniCredit Bank férové.

„Hrajú si hru, v ktorej nechcú, aby im odbory hovorili do toho, čo robia. Situácii nepomáha ani to, že sme pobočka zahraničnej banky. Máme vedenie v Prahe, kde je iný zákonník práce a fyzicky sú manažéri od nás ďaleko,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX šéfka odborov v UniCredit Bank Jana SZÁSZOVÁ. Tvrdí, že odbory zastupujú 51 percent zamestnancov banky.
Čo sa v rozhovore dočítate?
- Čo sú hlavné body sporu medzi bankou a odbormi,
- koľko zarábajú zamestnanci banky a čo im ponúka zamestnávateľ,
- čo sa stane, ak sa spor nevyrieši?
Po štyroch rokoch ste opäť vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Prečo?
Potrebovali sme zamestnancov, ale aj časť verejnosti štrajkovou pohotovosťou aktivovať. Veľa ľudí si však myslí, že žiadať vyšší plat je nehoráznosť. Videli sme to pri vyjednávaní o vyšších mzdách pre učiteľov i lekárov, keď si časť spoločnosti hovorila, čo zasa chcú.
Banky sú v inej situácií. Rastú im zisky medziročne o desiatky percent, preto je spravodlivé očakávať, že sa v prostredí vysokej inflácie o ne podelia.
Ako dlho sa tiahne spor o zvyšovanie platov? Od nového roka požadujete ich navýšenie o infláciu, teda o 11 percent.