Trh práce a povolania, ako ich vníma súčasná pracujúca generácia, bude možno už o pár rokov celkom iný. O ich budúcej podobe tak môže mať tínedžer niekedy lepšiu predstavu ako rodič.
Mladí ľudia sú však pri výbere školy a svojej profesie neistí, väčšina z nich ešte nevie, čo by v živote chcela robiť. Mali by sa pritom rozhodnúť najneskôr v treťom ročníku na strednej škole.
"Asi iba 20 percent ľudí vie presne, čo chce v živote robiť. Väčšinou sú to špecifické profesie ako lekári či piloti. Približne 80 percent ľudí to nevie a je to tak v poriadku," hovorí v rozhovore kariérová poradkyňa MIROSLAVA TOMAŠOVIČOVÁ.
Vedie poradňu "Som tínedžer", pôsobí aj ako koučka mládeže, rodinná a školská mediátorka. Je spoluzakladateľkou organizácie EduCoach, ktorá prináša koučing a kariérové poradenstvo na stredné školy.
Z rozhovoru sa dozviete:
- Kedy by sa mali mladí ľudia začať zaoberať výberom povolania.
- Na koho sa môžu v škole obrátiť s pomocou.
- Ako môže pomôcť kariérový poradca.
- Aká dôležitá je v procese rozhodovania úloha rodičov.
- Čo je pre dnešných tínedžerov pri rozhodovaní dôležité.
Kedy by sa mali mladí ľudia už vážnejšie zaoberať tým, aké povolanie si vybrať, a prípadne pre ktorú vysokú školu sa rozhodnúť?
Asi iba 20 percent ľudí vie presne, čo chce v živote robiť. Väčšinou sú to špecifické profesie ako lekári či piloti. Približne 80 percent ľudí to nevie a je to tak v poriadku.
Mládež je vo veku, kedy sa naozaj rozhoduje, čo v živote bude robiť a na túto vekovú kategóriu študentov sa vytvára veľký tlak. Často počujú – a už by si to mal vedieť a ty nevieš a čo teraz. Chce to čas, aby človek začal uvažovať, premýšľať a naozaj skúmať, v čom je dobrý, čo ho baví a čo chce robiť.
V treťom ročníku na strednej škole si študenti už potrebujú vybrať extra semináre, väčšinou podľa toho, kam by chceli ísť na vysokú školu. Takže vtedy by sa mali začať rozhodovať.
Na koho sa môžu študent alebo rodič obrátiť, keď potrebujú pomoc v uvažovaní o budúcej kariére? Aké majú možnosti?
Majú niekoľko možností v rámci školy aj mimo nej. Na stredných školách bývajú výchovní poradcovia, ktorí sa zameriavajú aj na kariérové poradenstvo. Nemá ich každá stredná škola, ale povedala by som, že lepšia škola takého výchovného poradcu má.
Kariérové poradenstvo už definuje aj náš školský zákon a v súčasnosti sa naň školy dosť orientujú. Mimo školy majú kariérových poradcov aj pedagogicko-psychologické poradne, ale aj Centrá poradenstva a prevencie v mestách a krajoch.
Okrem týchto štátnych inštitúcií sa rodič či študent môžu rozhodnúť pre individuálneho kariérového poradcu. Združuje ich napríklad Združenie pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry, ktoré má zoznam poradcov aj na svojom webe. Združenie vie aj poradiť, či sa v okolí nachádza nejaká inštitúcia alebo centrum zamerané na kariérové poradenstvo.

Na stredných školách vykonávajú kariérové poradenstvo skôr hromadnou formou. V čom môžu študentom pomôcť také akcie a v čom zase individuálne stretnutia s kariérovým poradcom?
Áno, na škole si vezmú triedu v treťom alebo štvrtom ročníku a urobia so študentmi napríklad malý workshop. Akákoľvek podpora pri tomto rozhodovaní je prínosná.
Mladí ľudia v tomto veku veľmi dobre reflektujú na sociálne vzťahy. Na hromadných akciách môžu získať inšpirácie od spolužiakov, kamarátov. Môžu si vypočuť jeden druhého. Vidia, ako o svojej kariére premýšľajú druhí. Je to dobrý základ.
Ak ani potom stále študenti nevedia, kam po strednej škole, školský kariérový poradca si s nimi môže sadnúť aj individuálne a viem, že to aj robia. Individuálne kariérové poradenstvo ide do hĺbky, zameriava sa na potreby konkrétneho človeka.
Poradca sa stretne s tínedžerom viackrát, majú päť alebo šesť sedení. Pracujú s rôznymi metodikami. Môžu napríklad spolu kresliť, pracovať s kartami, obrázkovým svetom, hrať rolové hry, vizualizujú budúcnosť.
Rozprávajú sa s ním o jeho potrebách, na akých hodnotách študentovi záleží. Spoločne preskúmajú jeho silné stránky, kde sa cíti dobre, a ako by to v jeho povolaní a v živote malo vyzerať.
Poradca mu môže dávať rôzne úlohy, aby si napríklad vypýtal spätnú väzbu od rodičov, od trénerov, v čom je dobrý. Sú to štruktúrované rozhovory, ktorými kariérový poradca vedie študenta, aby objavil, v čom je dobrý, na čom stavať, čo ho baví.
Ktoré zo spomenutých možností sú pre študentov neplatené a za ktoré sa platí? Koľko približne stojí individuálne poradenstvo v súkromnom sektore?