Text vyšiel pôvodne na webe Ekonom.cz
Nie je žiadnym tajomstvom, že existujú rozdiely v príjmoch na základe pohlavia alebo rasy. Ukazuje sa však, že príjmy sa môžu líšiť aj v závislosti od toho, či ste slobodný/slobodná alebo ženatý/vydatá.
Z dostupných údajov je jasné jedno - byť slobodný, alebo slobodná, sa ekonomicky nevypláca, ženatí muži a vydaté ženy majú tendenciu zarábať viac.
Vidno to aj na amerických údajoch. Ženatí muži mali v roku 2019 v USA medián zárobkov 57-tisíc dolárov, zatiaľ čo slobodní muži zarábali 35 600 dolárov.
V prípade žien je tento rozdiel menší, pričom vydaté ženy zarábali v mediáne 40-tisíc dolárov v porovnaní s 32-tisíc dolármi v prípade slobodných žien.
Rozdiely v príjmoch sa môžu pohybovať od 4,5 % až po závratných 32,6 %. Závisí to od toho, či majú páry deti, od vzdelania alebo rasy, ale vo všeobecnosti rozdiel existuje u mužov aj u žien.
Teórie, ktoré sa snažia vysvetliť tento rozdiel, sa zvyčajne zameriavajú na jednotlivca. Je napríklad možné, že tie isté vlastnosti, vďaka ktorým muž zarába viac, z neho robia aj atraktívnejšieho partnera, a teda vhodnejšieho pre dlhodobý vzťah. Alebo je možné, že ženatý muž je produktívnejší, pretože ženy stále vykonávajú väčšinu domácich prác, čo mu umožňuje viac sa sústrediť na svoju kariéru.
Výskumníci tiež zistili, že muži, ktorí sú ženatí, majú tendenciu pracovať viac hodín ako ich slobodní kolegovia. Nazvali to "manželský efekt" a domnievajú sa, že manželstvo poskytuje mužom väčšiu motiváciu pracovať a podporovať svoju rodinu. Inštitúcia manželstva tak môže naďalej zvyšovať pracovné nasadenie mužov a ich individuálny ekonomický úspech.
Hľadanie práce je v manželstve lepšie
Hoci sa však zdá, že všetky tieto faktory prispievajú k rozdielom v príjmoch, výskumníci nedávno dospeli k záveru, že nie sú zodpovedné za väčšinu týchto rozdielov. Namiesto toho sa zamerali na iný aspekt, ktorý podľa nich odlišuje príjmy ženatých a slobodných ľudí. Skúmali, ako manželstvo s inou osobou - a jej príjem - ovplyvňuje rozhodovací proces pri hľadaní práce.
Vychádzali z predpokladu, že to, ako dlho si človek hľadá prácu, koľko úsilia do toho vloží a aké riziko je ochotný podstúpiť, môže byť výrazne ovplyvnené tým, či je alebo nie je ženatý. V snahe zachytiť všetky faktory výskumníci vytvorili model, ktorý simuloval, ako slobodný alebo ženatý človek postupuje pri hľadaní práce.
Jedným z hlavných poznatkov, ku ktorým výskumníci dospeli, bolo, že ženatí muži a vydaté ženy sa pri hľadaní práce môžu spoliehať na príjem svojho partnera, čo im umožňuje venovať viac času hľadaniu a byť selektívnejší.
Nie je ťažké si to predstaviť: Ak ste slobodní, hľadáte si prácu a nemáte iné zdroje príjmu ako svoje vlastné, pravdepodobne vezmete prvú prácu, ktorú dostanete. A často si nebudete môcť dovoliť čakať na lepšie platenú prácu, ktorá sa môže otvoriť až o niekoľko mesiacov.
Model tiež objasnil, prečo majú ženatí ľudia tendenciu rýchlejšie stúpať po pracovnom rebríčku. Podľa výskumníkov je to spôsobené tým, že vydaté ženy a ženatí muži vynakladajú viac úsilia na hľadanie lepšej práce, aj keď je jej hľadanie drahé, pretože si uvedomujú, že ich plat potom ovplyvňuje to, koľko času je ich partner schopný venovať hľadaniu práce v budúcnosti.
"Dodatočná jednotka úsilia pri hľadaní práce dnes nielenže zvyšuje príjem domácnosti vďaka vyššej pravdepodobnosti prechodu na lepšie platenú prácu, ale vedie aj k zvýšeniu finančných rezerv v budúcnosti," napísali výskumníci. Tento prístup môže podľa výskumníkov vysvetliť až tretinu mzdovej prémie v manželstve u mužov a viac ako polovicu u žien.
Rozdiely v príjmoch medzi ženatými a nevydatými ľuďmi nie sú novým fenoménom. Ekonómovia si ho všímajú už desaťročia. Výskumníci však tvrdia, že v čase, keď počet manželstiev klesá, je potrebné ho podrobnejšie preskúmať.
Podľa analýzy údajov zo sčítania ľudu, ktorú vykonalo Pew Research Center, žilo v roku 2019 takmer 40 % Američanov vo veku 25 až 54 rokov bez manžela alebo partnera. Ide o výrazný nárast oproti roku 1990, keď bolo bez manžela alebo partnera len 29 percent Američanov.
Tento trend je výraznejší medzi Afroameričanmi, z ktorých 46 percent dosiahne 40 rokov bez uzavretia manželstva, a potom aj medzi ľuďmi bez vysokoškolského vzdelania, z ktorých tretina zostáva v tomto veku slobodná.
Skutočnosť, že ľudia žijú sami, môže mať, samozrejme, viacero negatívnych dôsledkov. "Dospelí bez partnerov majú v priemere nižšie príjmy ako dospelí s partnermi a je menej pravdepodobné, že budú zamestnaní alebo ekonomicky nezávislí," uvádza sa v správe. "Majú tiež nižšie vzdelanie a je pravdepodobnejšie, že budú žiť s rodičmi."
Rozvod je pre ženy dierou v peňaženke
O tom, aké ťažké to majú slobodní ľudia, svedčí sedem rokov stará česká štúdia, ktorá sa zaoberala vplyvom rozvodu na príjmy žien. Jej autori Petr Janský, Filip Pertold a Jiří Šatava z think tanku CERGE-EI odhadli, že vydatým, neštudujúcim a dôchodok neplatiacim ženám vo veku 20 až 70 rokov by v prípade rozvodu a rozchodu klesol čistý príjem o 20 percent.
Vo všeobecnosti je to podľa výskumníkov spôsobené tým, že vydaté ženy sa v porovnaní s mužmi viac sústreďujú na starostlivosť o deti, príbuzných a domácnosť, čo má vplyv na ich nižšiu hrubú mzdu.
K najväčšiemu poklesu čistého príjmu po rozvode dochádza u žien vo veku od dvadsať do dvadsaťdeväť rokov. Pre ne znamená rozpad manželstva 35-percentný pokles čistého príjmu. Významne k tomu prispieva skutočnosť, že ženy v tomto veku sa musia vo veľkej miere starať o malé deti.
Nie je prekvapujúce, že domácnosti, na čele ktorých stoja rozvedené ženy, majú v Českej republike jeden z najnižších príjmov (na člena domácnosti). Priemerný príjem rozvedenej domácnosti vedenej ženou je o pätinu nižší ako príjem vydatej domácnosti a o štvrtinu nižší ako príjem rozvedenej domácnosti vedenej mužom.
Autor: Petr Kain