NEW YORK. Poskytovateľ zdieľaných kancelárií WeWork požiadal v Spojených štátoch o bankrotovú ochranu.
Firme, ktorej raketový vzostup a pád, zmenili globálnu podobu odvetvia prenájmu kancelárií, sa nevyplatila stávka na to, že spoločnosti budú viac využívať jej zdieľané kancelárske priestory, uviedla agentúra Reuters.
Pobočky firmy mimo USA a Kanady nie sú konaním dotknuté.
Reštrukturalizácia
Hovorca WeWork uviedol, že majitelia zhruba 92 percent dlhu firmy súhlasili v rámci dohody o podpore reštrukturalizácie s premenou svojho zabezpečeného dlhu na vlastný kapitál. Firme sa tým podarilo znížiť dlh o tri miliardy dolárov.
WeWork očakáva, že bude mať finančnú likviditu, aby mohol normálne pokračovať v činnosti. Podobný krok ako v USA plánuje urobiť aj v Kanade.
Ku koncu júna mala WeWork k dispozícii kancelárske priestory na 777 miestach po celom svete.
Japonská technologická skupina Softbank vlastní vo WeWork zhruba 60 percent. SoftBank verí, že dohoda o podpore reštrukturalizácie je vhodným opatrením na reorganizáciu firmy.
Loading
...
Namiesto triumfu prepadák
WeWork sa pred niekoľkými rokmi stala odstrašujúcim príkladom divoko nadhodnotených amerických start-upov. S povesťou jedného z najhodnotnejších start-upov chcela spoločnosť v roku 2019 vstúpiť na burzu s odhadovanou hodnotou 47 miliárd dolárov.
Namiesto triumfu ale prišiel prepadák. Hlbší pohľad do podnikania pred primárnou verejnou ponukou (IPO) spôsobil, že sa veľkí investori stratovej spoločnosti vyhli a ponuka bola nakoniec zrušená.
Firmu potom tvrdo zasiahla pandémia, pretože covidové opatrenia ľudí prinútili pracovať z domu, namiesto zdieľaných priestorov firmy ako dovtedy.
V roku 2021 sa WeWork dostala na burzu, ale len vďaka spojeniu s firmou špecializovanou na akvizície, takzvanou SPAC. Od začiatku tohto roka akcie firmy klesli o zhruba 98,5 percenta.
Nedarí sa im dostať do zisku
Firme sa tiež stále nedarí dostať do zisku, pretože platí vysoké sumy za prenájom priestorov, jej firemná klientela ale prevažne obmedzuje alebo ruší nájmy kvôli trendu práce z domu.
Mnoho jej zákazníkov tvorili začínajúce a menšie podniky, ktoré obmedzili svoje výdavky pre vysokú infláciu a zhoršenie ekonomických vyhliadok.
V druhom štvrťroku, keď naposledy oznámila finančné výsledky, spotrebovali platby za priestory 74 percent jej tržieb. Problémy WeWork zhoršila aj konkurencia zo strany jej vlastných prenajímateľov.
Spoločnosti zamerané na prenájom komerčných nehnuteľností tradične uzatvárali iba dlhodobé nájomné zmluvy, po novom ale začali ponúkať aj krátkodobé a flexibilné nájmy, aby sa vyrovnali s poklesom záujmu o kancelárske priestory.
V žiadosti na konkurzný súd firma uviedla, že ku koncu júna jej aktíva predstavovali 15,06 miliardy dolárov. Dlh potom dosiahol 18,66 miliardy dolárov.