SME

Rázsochy pripravuje jeden človek a pár dohodárov. Vyhodili sa milióny, máme len nákres

Aký vývoj bude mať nekonečný príbeh novej štátnej nemocnice.

Búranie nemocnice Rázsochy v roku 2020. Búranie nemocnice Rázsochy v roku 2020. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Autorka pracuje v Nadácii Zastavme korupciu

O osude novej nemocnice Rázsochy môže definitívne rozhodnúť nová ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas).

„Pani ministerka sa k téme Univerzitnej nemocnice Rázsochy vyjadrí po komplexnom a dôkladnom oboznámení sa so všetkými aktuálnymi informáciami týkajúcimi sa výstavby tejto nemocnice a v súlade s rozhodnutím vlády,“ reagovalo aktuálne pre denník SME tlačové oddelenie rezortu.

Medzitým štát minul ďalších 11 500 eur za doplnenie štúdie uskutočniteľnosti. Pôvodná bola zadaná na iný počet lôžok, ako sa nakoniec pre Rázsochy dohodlo.

SkryťVypnúť reklamu

Rázsochy tak zatiaľ ostávajú symbolom neschopnosti rezortu zdravotníctva doťahovať podobné veľké projekty. Posledné vlády na ňu minuli dokopy desiatky miliónov eur, ale ďalej ako k nakresleniu projektu sa nemocnica nedostala. Aj ten meškal.

Pritom napríklad expremiér Eduard Heger (aktuálne Demokrati) ešte túto jar postavenie nemocnice garantoval. Pri hlbšom pohľade na prípravu Rázsoch sa však nedá ubrániť dojmu, že na výstavbe novej najväčšej nemocnice zodpovedným reálne nezáležalo.

Projekt bol dlhodobo personálne poddimenzovaný, prípravu sprevádzajú viaceré nesystémové kroky ministerstva, aj vinou čoho jednotlivé fázy meškali. Na druhej strane napríklad zmluvné pokuty a zodpovednosť za to štát doteraz nevyvodil.

Výsledkom je, že pred letom rezort definitívne rozhodol, že ani hrubá stavba Rázsoch sa z veľkého balíka europeňazí – plánu obnovy financovať nestihne. Pretože sa nestíha termín leto 2026. Pôvodne malo z Únie na hrubú stavbu nemocnice smerovať vyše 280 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Väzby na Bödöra, obžalovaní aj veľké kauzy: Kto bude pracovať pre nových ministrov Čítajte 

Riaditeľ plus šesť dohodárov

Do začiatku tohto roka na príprave Rázsoch pracovali traja ľudia na ministerstve a jeden dohodár. Od februára sa síce zriadil osobitný organizačný útvar „odbor realizácie projektu Rázsochy“, no to veľmi nepomohlo.

Podľa infoodpovede ministerstva totiž na odbore pracoval 1, slovom jeden štátny zamestnanec, ktorý bol rovno aj riaditeľom tohto odboru.

Ďalších zamestnancov pod sebou však nemal, len šesť externých dohodárov, čiže ľudí pracujúcich mimo ministerstva a ďalších šesť externých pracovníkov pracovalo „na základe vystavenej objednávky na právnickú osobu“. Inými slovami, ich služby si ministerstvo objednávalo od komerčnej firmy. Od ktorej však nespresnilo.

Na porovnanie, len na príprave podkladov pre vyhlásenie súťaže na novú nemocnicu v Martine pracovali rok štyria ľudia. Martinská nemocnica je pritom zhruba o polovicu menšia a poskytovať má oveľa menší rozsah služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Na „rušivé“ osoby upozornila aj NIKA

K ľuďom, ktorí na ministerstve mali vplyv na projekt Rázsoch, mala výhrady aj Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA). Práve tá je kľúčová pri pláne obnovy, patrí pod ňu kontrola aj hodnotenie projektov.

NIKA upozorňovala ministerstvo na podhodnotenie personálu v projektovom tíme.

Zároveň však odporúčala oddeliť tím od „rušivého vplyvu iných osôb“, ktoré neboli jeho súčasťou, ale podľa NIKY evidentne smerovanie projektu ovplyvňovali. Aj to sa podpísalo pod opakované meškanie míľnikov projektu.

Výhrady NIKA nakoniec vyústili začiatkom tohto roka až do krízového riadenia.

Už len pre komplexný obraz o projektovom tíme, kľúčová osoba zodpovedná za projekt Rázsoch bola Jana Kišková. Predtým má z minulosti väzby na finančnú skupinu Penta. V rokoch 2014 – 2017 v nej pôsobila ako projektová manažérka.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo však konflikt záujmov pri tejto zamestnankyni odmieta. „Ministerstvo zdravotníctva vylučuje akýkoľvek konflikt záujmov a všetky subjekty boli zazmluvnené v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ reagoval rezort cez odpoveď na infožiadosť.

Súvisiaci článok Dolinková zaradila Bory a Kardiocentrum Agel do prvej ligy nemocníc, hoci nespĺňajú podmienky Čítajte 

Skupina Penta neďaleko Rázsoch nedávno spustila vlastnú novú Nemocnicu Bory.

Výhodou finančných skupín zastrešujúcich nemocnice Svet Zdravia či Agel je, že na rozdiel od štátu sa na súkromných prevádzkovateľov vzťahuje sčasti výnimka z verejného obstarávania. Minúť peniaze z niektorých častí plánu obnovy vedia tak rýchlejšie než ich štátni konkurenti.

Tento fakt Nadácii Zastavme korupciu potvrdili viaceré zdroje blízke plánu obnovy, ako aj z oblasti obstarávania.

Lôžka: 650, 800 alebo 1100?

Stimulom pre celý projekt bola zmluva na obstaranie komplexnej projektovej dokumentácie.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani v lete ju uzatvorilo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského s konzorciom firiem Amberg Engineering Slovakia a Ced Consulting. Dokopy za 16,7 milióna eur.

Zadanie na projektovú dokumentáciu ale neznelo štandardne. Hovorí o naprojektovaní nemocnice so 653 lôžkami a možnosťou rozšírenia o ďalších 500 lôžok.

Lengvarský neskôr pokynom ministra vo februári tohto roka rozhodol, že počet lôžok pre Rázsochy sa má zvýšiť nad 800. Tento pokyn smeroval už vybranému konzorciu po vyhodnotení pôvodnej súťaže.

Tento postup, keď sa zadanie zmení už po vyhodnotení súťaže, ktorá rátala pôvodne s inou veľkosťou nemocnice, označili viacerí odborníci, s ktorými sa nadácia pri príprave tohto materiálu rozprávala, za nie štandardný a skloňovali aj možné porušenie podmienok verejného obstarávania.

SkryťVypnúť reklamu

Nadácia sa cez infožiadosť pýtala rezortu, na základe akých podkladov exminister upravil počet lôžok a žiadala aj dotyčné podklady. No jednoznačnej odpovedi sa nedočkala.

„Na základe záverov zo štúdie uskutočniteľnosti a po diskusiách s odbornou lekárskou verejnosťou. Štúdia bude zverejnená po aktualizácii a dokončení,“ uviedlo ministerstvo. Žiadne ďalšie podklady alebo analýzy rezort nezaslal.

Pre úplnosť treba uviesť, že Lengvarský skončil ako minister k 1. marcu tohto roka. Ministerstvo viedol po Marekovi Krajčím od roku 2021.

Štúdiu uskutočniteľnosti si zadal rezort urobiť len vlani v decembri. Pričom podľa zverejnených podkladov oslovil so zadaním dva subjekty, ponuka ale prišla len od jedného. S cenou necelých 77-tisíc eur ju získala olomoucká eseročka smart healthcare solutions.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek vianočnému obdobiu zadania mala byť štúdia odovzdaná už do polovice januára tohto roka, teda len niečo cez mesiac od získania zákazky. Ministerstvo od dodávateľa požadovalo okrem iného aj „kladné vyjadrenie Útvaru hodnoty za peniaze“.

Ide o nezávislý kontrolný úrad pri ministerstve financií, ktorý posudzuje efektívnosť väčších verejných projektov z pohľadu verejných financií. Rezort zdravotníctva si teda v zadaní de facto dal podmienku, aby dodávateľ štúdie uskutočniteľnosti zabezpečil kladné hodnotenie stavby novej nemocnice.

Meškal projekt a ďalšie míľniky

Nejednoznačné zadanie počtu lôžok či ich zmena už po uzatvorení tendra však nie je zďaleka jediný problém prípravy projektovej dokumentácie.

Zmluvu s konzorciom podpísal Lengvarský pred rokom v lete. Už o pár mesiacov sa na verejnosť dostali vážne nezhody v konzorciu.

SkryťVypnúť reklamu

Následne, po výmene ministrov už Palkovič verejne opísal aj nedostatky v projektovej dokumentácii, ktorých odstránenie si vyžiada navyše tri až šesť mesiacov.

No okrem toho meškali aj ďalšie súčasti projektu. Napríklad nie je schválený územný plán, ktorý navyše nezodpovedá ani aktuálnemu návrhu nemocnice.

Už len čerešničkou na torte je, že pozemky, na ktorých sú v súčasnosti prístupové cesty k areálu Rázsoch, podľa katastra nevlastní už štát ani mesto. Vlastní ich úzka skupina ľudí a ich firiem.

Niektoré naposledy zmenili majiteľa v roku 2019, tesne po tom ako vznikla firma Rázsochy Residence, posledné pozemky jej pribudli v 2021. Vlastníci firmy nie sú v realitnom biznise nováčikovia. Majú tiež skúsenosť s prenájmom nehnuteľností verejným inštitúciám.

SkryťVypnúť reklamu

Kontrolovali, ale nič nevideli

Po Lengvarskom rezort dočasne viedol vtedajší premiér Eduard Heger, no zodpovedný za rezort bol už vtedy štátny tajomník Michal Palkovič. Ministrom v úradníckej vláde sa stal oficiálne od polovice mája a už za jeho šéfovania Nadácia Zastavme korupciu získala odpovede na infožiadosť.

Práve Palkovič tesne po svojom nástupe spolu s ďalšími odborníkmi vrátane NIKA skonštatoval, že hrubá stavba Rázsoch sa nestíha a stopol jej financovanie z plánu obnovy.

Ako to teda skutočne bolo s dohľadom a kontrolou ministerstva míľnikov na Rázsochách? Nedá sa povedať, že by ministerstvo postup na projekte priebežne nesledovalo. Do júna tohto roka prebehlo okolo projektu 42 kontrolných dní. Prebiehali formou stretnutí na pôde ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu

Právnu analýzu na posúdenie hlavných rizík si u advokátskej kancelárie Ružička and Partners dalo vypracovať ministerstvo až tento rok v marci. Sústrediť sa mala najmä na riziká z dôvodu omeškania zo strany zhotoviteľa, ďalšieho plnenia zmluvy, ako aj navrhovaných zmien zmluvy.

Ministerstvo tiež realizovalo audit projektu Rázsochy. Na žiadosť o sprístupnenie jeho výsledkov uviedlo, že „výsledky vnútorného auditu sa nezverejňujú“.

Pokuty za meškanie nepadli

Napriek faktu, že nielen ministerstvo, ale aj napríklad NIKA upozorňuje dlhodobo na meškanie kľúčových míľnikov, si doteraz žiadne zmluvné pokuty ministerstvo voči vinníkom neuplatnilo.

„Ministerstvo eviduje meškanie pri niektorých termínoch plnenia pre projekt Rázsochy. Ministerstvo si nateraz v tejto súvislosti neuplatnilo žiadne zmluvné pokuty,“ znela oficiálna odpoveď z júna.

SkryťVypnúť reklamu

Okolo Rázsoch podalo síce ministerstvo vlani v lete trestné oznámenie. Súviselo však s poškodzovaním cudzej veci v areáli novej nemocnice. Trestné oznámenie podala nedávno aj bývalá štátna tajomníčka za OĽaNO Lenka Dunajová Družkovská a tiež exminister Palkovič.

Plán obnovy týkajúci sa nemocníc mala v lete preveriť aj kontrola Najvyššieho kontrolného úradu. Závery z tejto kontroly ešte nie sú známe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 4. 2025)
USD 1.082
AUD 1.732
CZK 24.962
JPY 161.600
CAD 1.553
GBP 0.835
HUF 402.350
PLN 4.184
CHF 0.953
SEK 10.849

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 809
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 432
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 426
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 212
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 112
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 240
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 093
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 987
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 496
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 813
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 340
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 010
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 093
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 240
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 093
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 987
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 496
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 813
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 340
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 010
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 093
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu