Autor je analytik spoločnosti FinStat.
Vojenská invázia Ruska na Ukrajinu priniesla zlaté časy pre zbrojársky priemysel, a to nielen v dôsledku prebiehajúceho konfliktu, ale aj pre rastúci dopyt európskych vlád, ktoré chcú lepšie vyzbrojiť svoje armády.
To je voda na mlyn pre všetkých, ktorí vo väčšej či menšej miere podnikajú v zbrojárskom priemysle. FinStat analyzuje desať najväčších zbrojoviek v Česku a na Slovensku a ich finančné výsledky.
Zbrojovky v rukách veľkých skupín
Na Slovensku sme identifikovali 40 firiem, ktoré podnikajú v zbrojárskom priemysle alebo aspoň podstatná časť ich tržieb pochádza z predaja produktov, ktoré s ním súvisia. V Česku pôsobí 85 takýchto spoločností.
Trh je do veľkej miery koncentrovaný medzi pár väčších holdingov a akciových spoločností, na Slovensku sú to DMD Group a MSM Group.
Skupina DMD zahŕňa spoločnosti Konštrukta – Defence, ktorá vyrába húfnice Zuzana, či dodávateľa dielov pre zbrojovky ZTS – Špeciál. Jediným akcionárom skupiny je Ministerstvo obrany SR.
MSM Group väčšinovo vlastní český súkromný kapitál, a to spoločnosť CSG Defence (81 % podiel), ktorá je súčasťou holdingu Czechoslovak Group známeho zbrojára Jaroslava Strnada. Do MSM Group patria firmy, ktoré vyrábajú muníciu, diely a systémy pre zbrojársky priemysel.
Na Slovensku tvorí top 10 spoločností v odvetví vyše 80 percent jeho tržieb. Rovnako je to v Česku.