LONDÝN. Platforma TikTok a spoločnoť Meta, ktorá vlastní sociálnu sieť Facebook, podnikli právne kroky proti európskemu aktu o digitálnych trhoch (DMA), ktorý má zabezpečiť konkurenčné a spravodlivé trhy v digitálnom sektore.
TikTok vo štvrtok v blogovom príspevku uviedol, že sa odvoláva voči klasifikácii ako „strážca brány“, pretože podľa jeho slov hrá úlohu nového konkurenta v sociálnych médiách, ktorý preberá etablovaných hráčov.
Označenie podľa TikToku podkopáva cieľ DMA tým, že „chráni skutočných strážcov pred novšími konkurentmi, ako je on. Videoplatforma je podľa vyhlásenia „pravdepodobne najschopnejším vyzývateľom“ väčších rivalov v sociálnych médiách.
Meta zase deň predtým uviedla, že nesúhlasí s rozhodnutím Európskej únie (EÚ) zahrnúť jej Marketplace a Messenger do jadrových služieb a chce objasnenie niektorých bodov v zákone.

Odvolanie „nemení ani neznižuje náš pevný záväzok dodržiavať DMA a budeme pokračovať v konštruktívnej spolupráci s Európskou komisiou, aby sme sa pripravili na súlad,“ uviedla spoločnosť.
Akt o digitálnych trhoch určuje, aby technologické giganty do marca splnili požiadavky, ktoré sú určené na poskytnutie viac možností používateľom. V prípade nedodržania im hrozia vysoké pokuty.
V septembri dostali okrem ByteDance, materskej spoločnosti TikToku, a Meta označenie strážca brány aj spoločnosti Amazon, Apple, Google a Microsoft.
Dôvodom je, že poskytujú 22 „základných platformových služieb", ako sú prehliadače Chrome a Safari či Mapy Google, ktoré fungujú ako brány medzi podnikmi a spotrebiteľmi.