BRATISLAVA. Štátu chýba systémový prístup k správe a obnove svojich budov. Podľa analýzy Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) 75 percent štátnych budov je vo veľmi zlom technickom stave a potrebujú rekonštrukciu v miliardách eur.
Štátne míňa prostriedky neefektívne nielen pri nákupoch či prenájmoch budov, ale aj pri ich správe.
Vyššia efektivita využitia budov
Správcovská spoločnosť 365.invest považuje za riešenie tohto problému využitie vhodných voľných komerčných priestorov, čo by zvýšilo efektívnosť využitia budov.

Ústredné orgány štátnej správy sú zodpovedné za správu a údržbu takmer desaťtisíc budov, ktoré majú viac ako šesť miliónov štvorcových metrov.
Využitie vhodných voľných komerčných priestorov, očakáva spomínaná firma, by mohlo byť alternatívou k súčasným štátnym budovám. Tvrdí, že optimalizácia môže byť financovaná z ušetrených prostriedkov, ale aj z predaja zle využívaných alebo nepotrebných budov.
Takto by sa podľa správcovskej spoločnosti nielen zvýšila efektívnosť využitia budov, ale aj získali financie na investície do ich obnovy a modernizácie.
Výhodnejšie ponuky komerčných priestorov
Ako podotkla, tomuto riešeniu nahráva aj celkové pocovidové ochladenie trhu s kanceláriami, čo vytvára priestor na vyjednávanie výhodnejších cien za prenájom voľných nehnuteľností.
„V predcovidovom období, v štvrtom kvartáli 2019, sa miera neobsadenosti kancelárií v Bratislave pohybovala na úrovni 8,73 percenta,” uviedol manažér realitných transakcií pre 365.invest Tomáš Cár.
Ich neobsadenosť v druhom kvartáli tohto roka podľa údajov realitno-poradenskej spoločnosti CBRE vzrástla na takmer 12 percent.
„Súčasná situácia praje nájomcom, ktorí si môžu vyberať z väčšej ponuky dostupných kancelárskych priestorov a môžu viac tlačiť vlastníkov priestorov do nižších cien prenájmov, resp. väčších zliav,” dodal Cár.
Nadmerná spotreba energie
Verejná správa, upozornila správcovská spoločnosť, väčšinou reaguje len na havarijné stavy, čo má za následok postupné zhoršovanie technického stavu budov.
„Energetická a ekonomická neefektívnosť budov, najmä v oblasti systémov vykurovania, chladenia a osvetlenia, sú ďalší významný problém. Nadmerná spotreba energií negatívne ovplyvňuje nielen štátny rozpočet, ale vo významnej miere aj životné prostredie,” tvrdí firma.
Najvyšší kontrolný úrad SR nedávno poukázal aj na absenciu koordinácie medzi jednotlivými rezortmi pri prenájme a predaji majetku. Problémom je aj chýbajúca funkčná databáza nehnuteľností vo vlastníctve štátu, ale aj profesionálnej centrálnej obstarávacej agentúry pre verejný sektor.