Na nápady novej vlády Smeru, Hlasu a SNS v oblasti príjmov a výdavkoch štátneho rozpočtu sa spustila spŕška kritiky od viacerých ekonómov. Jedným z nich je aj Libor Melioris, ktorý neverí, že avizované konsolidačné plány Ficovej garnitúry budú stačiť na to, aby na dlhšie obdobie stabilizovali verejne financie. „Môže sa stať, že finančným trhom prasknú nervy a neuveria vláde, že bude takto konsolidovať najbližších desať rokov,“ hovorí.
Naopak, uznáva, že banky by mali platiť vyššie dane, a to aj preto, lebo majú silu raz za čas spôsobiť obrovské finančné problémy. „Útok na dodatočnú úrokovú maržu bánk mi dáva zmysel. Toto však verejné financie nezachráni,“ vysvetľuje ekonóm Libor Melioris v rozhovore pre INDEX.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo je falošná solidarita,
- prečo sú dôchodcovia rozmaznávanou vrstvou,
- prečo majú byť banky viac zdanené,
- prečo zvýšenie spotrebných daní dopadá viac na chudobných?
V médiách ste sa viackrát vyjadrili, že na Slovensku panuje falošné chápanie solidarity. Čo to znamená?
Pod falošnou solidaritou myslím spôsob prerozdeľovania, ktorý je motivovaný skôr emóciami než skutočnou potrebou. Necieli na skupiny ľudí, ktorí pomoc potrebujú, len verbálne bojuje proti chudobe, ale nemá na ňu žiadny vplyv.
Napríklad v roku 2018 sme mali úroveň chudoby okolo dvanásť percent, ekonomika na tom bola celkom dobre. Odvtedy sa nám podarilo rozvrátiť verejné financie a úroveň chudoby mierne stúpla.
Ak to porovnáme s Českom, úroveň chudoby majú porovnateľnú s obdobím spred piatich rokov, ale verejné financie sú v lepšom stave.
Reverzné hypotéky odmietla Jednota dôchodcov
Rodičovský dôchodok majú priznaný všetci penzisti, aj tí s vyššou penziou. To je falošná solidarita?
Tento dôchodok sa ani netváril, že kompenzuje chudobu. Skôr má rodičom kompenzovať výchovu detí. V každom prípade, prerozdeľuje peniaze smerom nahor. Rodičia dobre zarábajúcich detí, ktorí sami zrejme aj viac zarábali, dostali väčší príspevok.
Dôchodcovia na Slovensku, až na výnimky, nepatria medzi sociálne prípady. Je vhodné im vyplácať plný 13. dôchodok, ako to navrhuje súčasná vláda, vzhľadom na stav verejných financií, ktoré sú podľa vás rozvrátené?