Niektoré veľké firmy začali v posledných rokoch do výročných správ dopĺňať nefinančné informácie o spoločenskej zodpovednosti známej pod skratkou ESG (environmental, social, governance).
V reportovaní však bol mierny chaos. Európska únia sa preto rozhodla urobiť v tom poriadok. V lete tohto roka prijala jednotné pravidlá vykazovania pod skratkou ESRS – European Sustainability Reporting Standards.
INDEX pripravil odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa v súvislosti s novou formou reportovania vynárajú.
1. Čo budú obsahovať ESG výkazy?
Firmy budú musieť zverejňovať, aký energetický mix využívajú pri výrobe či koľko z energie pochádza z obnoviteľných zdrojov a koľko z fosílnych palív. Majú tiež opísať, aký vplyv má ich biznis na ľudí vo firme, ale aj na spoločnosť.
Hodnotiť sa budú vhodné pracovné podmienky, rovnosť šancí a pohlavia či dlhodobé vzdelávanie zamestnancov.
Dôležité bude aj to, ako sa firma stavia k prevencii podvodov, k praniu špinavých peňazí či má férové ohodnotenie zamestnancov, etické správanie, alebo ako sa bráni nekalej súťaži napríklad vo forme greenwashingu.
ESG report je teda komplexný dokument, pokrývajúce procesy naprieč celou firmou, od riadiacej štruktúry a množstva firemných emisií až po recykláciu odpadu a narábanie s vodou.
2. Pre ktoré firmy je táto povinnosť určená?
Vykazovanie podľa nových pravidiel bude povinné pre veľké firmy s viac ako päťsto zamestnancami aj pre malé a stredné podniky, ktoré spĺňajú stanovené kritériá, ako sú ročné tržby nad 40 miliónov eur či majetok nad 20 miliónov eur.
Na Slovensku sa bude táto povinnosť týkať stoviek veľkých spoločností a tisícok malých a stredných podnikov. Medzi veľkými budú najmä banky, poisťovne, investičné fondy, ale aj priemyselné podniky či výrobcovia elektriny a tepla.

3. Odkedy sa budú musieť ESG reporty pripravovať?
Veľké spoločnosti ich budú musieť prvýkrát spraviť v roku 2025, a to spätne za predchádzajúci rok. Pre menšie firmy vstúpi táto povinnosť do platnosti v roku 2027 s možným odkladom do roku 2029.
Firmám, ktoré ESG reporty pripravujú z vlastnej vôle už teraz, úradníci z Bruselu odporúčajú, aby sa snažili čo najskôr priblížiť novým pravidlám EÚ.
4. Načo je ESG report dobrý?
Report má zákazníkom a potenciálnym investorom spoločnosti poskytnúť informácie o tom, či podniká v súlade s pravidlami udržateľného rozvoja v oblasti ochrany životného prostredia či sociálnej oblasti.
Developerská spoločnosť Corwin zatiaľ nespadá medzi firmy, ktoré majú povinnosť vytvoriť ESG report. Napriek tomu vydáva už svoju druhú správu o udržateľnosti, keďže chce transparentne komunikovať, akým spôsobom podniká.
„Urobili sme veľký audit vo vlastných dátach. Konsolidovali sme ich a vďaka tomu teraz lepšie rozumieme dosahom našich aktivít a vieme si dávať merateľné ciele do budúcnosti,“ vysvetľuje riaditeľ marketingu v Corwine Michal Hájek.
Transparentne vykazovať nielen finančné dáta považuje za veľmi dôležité aj vo vzťahu k obchodným partnerom. Corwinu to pomohlo aj v predchádzaní takzvaného greenwashingu. „ESG report zvýšil aj atraktivitu a dôveryhodnosť našej firmy v očiach kandidátov na voľné pracovné pozície,“ dodáva Hájek.
Naopak, ak firma nebude považovaná za zelenú alebo aspoň prechodne udržateľnú, mohla by mať v budúcnosti problém s financovaním a rozvojom. Banky a potenciálni investori nebudú ochotní poskytovať jej kapitál. Ak firma získa výhodnejšie úvery, bude to jej konkurenčná výhoda.

5. Kto môže firmám pomôcť pri vypracovaní ESG reportu?
Väčšina firiem na to nemá špecializované tímy ani poriadne dáta. Na ESG výkaze budú musieť spolupracovať ľudia z marketingu, dátoví analytici, IT špecialisti, ale aj odborníci na emisie a energetiku.
Náklady na ESG report sa môžu pohybovať od desiatok až po stovky tisíc eur. V Corwine sa rozhodli vybudovať ESG tím, pretože nechceli iba splniť tabuľkové kritériá. Členovia tímu dva roky získavali certifikáty potrebné na reportovanie.
Extra výdavky sa však z dlhodobého hľadiska vyplatia. Je predpoklad, že investori radšej vložia peniaze do spoločnosti s udržateľným podnikaním ako do konkurenčnej firmy bez jasného ESG cieľa.