WASHINGTON. Svetovo najväčšia kryptomenová burza Binance mala natoľko laxnú kontrolu transakcií, že ju na prevádzanie miliárd dolárov využívali teroristi aj hackeri a roky slúžila na obchádzanie sankcií.
V utorok to oznámil odbor finančnej kriminality FinCEN pri americkom ministerstve financií. Zakladateľ kryptomenovej burzy Changpeng Zhao sa v utorok priznal, že porušil americké pravidlá proti praniu špinavých peňazí aj americké sankcie.
Binance na základe dohody s americkým ministerstvom spravodlivosti zaplatí pokutu 4,3 miliardy dolárov. Samotný Changpeng Zhao potom zaplatí 50 miliónov dolárov a odstúpi z pozície šéfa firmy. Kryptomenová burza musí tiež "úplne odísť" zo Spojených štátov.

Firma musí na päť rokov stanoviť kontrolóra, ktorý bude dohliadať na dodržiavanie sankcií. Americké ministerstvo financií bude mať po celý tento čas prístup k záznamom a systémom Binance.
Zamestnanci spoločnosti Binance boli zapojení do širokej škály nekalých praktík.
Mnohí z nich si boli vedomí dôsledkov toho, že kryptoburza povolila milióny nezákonných transakcií, uviedlo ministerstvo hospodárstva a úrad FinCEN.
"Binance pri honbe za ziskom zatvárala oči pred svojimi právnymi záväzkami," uviedla vo vyhlásení ministerka financií Janet Yellenová. "Jej zámerné zlyhanie umožnilo, aby cez jej platformu prúdili peniaze teroristom, kyberzločincom a osobám, ktoré zneužívajú deti," dodala.
Napríklad brigády Kásam, čo je vojenské krídlo palestínskeho militantného hnutia Hamas, používali transakcie s bitcoinmi na kryptomenovej burze Binance na získavanie peňazí pre palestínsky odboj.
Podľa úradu FinCEN spoločnosť nepodala v USA hlásenie o podozrivej činnosti. Ozbrojenci Hamasu 7. októbra brutálne povraždili podľa izraelských zdrojov asi 1 200 ľudí na juhu krajiny. Binance tiež podľa úradu FinCEN umožnila transakcie s bitcoinmi aj ďalším teroristickým organizáciám, ako je Al-Káida či Islamský štát (IS).

Najmenej 1,1 milióna transakcií v hodnote 899 miliónov dolárov uskutočnili osoby žijúce v Iráne. Tým boli porušené americké sankcie, priznala Binance.
Užívatelia burzy na Kube a v Sýrii, rovnako ako na Kryme a v Donecku a Luhansku na východe Ukrajiny, vykonali transakcie v hodnote miliónov dolárov v rozpore s americkými sankciami, priznala tiež Binance.
Doneck a Luhansk sú oblastné metropoly rovnomenných ukrajinských oblastí, mestá ale od roku 2014 ovládajú proruskí separatisti. Krymský polostrov Rusko nezákonne anektovalo v roku 2014.
Binance tiež priznala, že v rokoch 2017 až 2022 zákazníci previedli 106 miliónov dolárov v bitcoinoch do peňaženiek Binance z ruského darknetového trhoviska Hydra Market.
Americké a nemecké úrady zabavili servery Hydry v roku 2022 a označili ju za najväčšie a najvýznamnejšie darknetové trhovisko na svete.
Predával sa tam okrem iného hackerský softvér, falošné preukazy totožnosti a drogy ako heroín, kokaín či LSD, uviedla agentúra Bloomberg.
Na adresách Binance sa uskutočnili transakcie v hodnote desiatok miliónov dolárov zahŕňajúce 24 kmeňov ransomwaru s názvami ako SamSam, Satan a WannaCry. Spoločnosť síce po oznámení spolupracovala s orgánmi činnými v trestnom konaní, ale podľa odboru FinCEN úradom uprela dôležité informácie o spomínaných útokoch.
V roku 2021 Spojené štáty obvinili kvôli útokom WannaCry troch hackerov zo severokórejskej armády.
Viac ako tisíc transakcií zahŕňali tri trhoviská, ktoré obchodovali s detskou pornografiou a súvisiacim materiálom. Správcu jedného z týchto webov, Dark Scandals, obvinili v roku 2020.