Rafinérii Slovnaft sa zatiaľ nepodarilo úplne pripraviť na trvalý prechod na inú než ruskú ropu. Ficova vláda preto nedávno v Bruseli požiadala o predĺženie výnimky na dovoz a export ruskej ropy, píše web Politico. Ide tak v šľapajach Maďarska, ktoré podobný krok už urobilo v lete.
Rezort diplomacie pre INDEX spresňuje, že Slovensko nepožiadalo o predĺženie výnimky na dovoz ruskej ropy, ale na vývoz ropných produktov, napríklad nafty do Česka. Tá sa však vyrába z ruskej ropy.
„Túto strategickú komoditu produkuje Slovnaft a vyváža na trhy v našom regióne, ale aj na Ukrajinu,“ dodáva Pavol Kucharovic, hovorca stáleho zastúpenia Slovenska pri EÚ.
Slovnaftu prekážali európske sankcie na ruskú ropu už v minulom roku. Prestať dovážať a vyvážať produkty z nej by sme mali o necelé dva týždne, k 5. decembru. Ostatné krajiny EÚ, okrem Maďarska a Bulharska, už museli zaviesť sankcie od februára tohto roka.
Zástupcovia Slovnaftu, ktorý je v rukách maďarského energetického gigantu MOL, vlani kritizovali aj to, že vtedajšia vláda podniku vyrubila extra daň vo výške 55 percent z nadziskov.
V článku sa dočítate:
- Prečo Slovensko potrebuje ruskú ropu a Česko menej.
- Prečo sa Slovnaftu ani za rok nepodarilo odstaviť ruskú ropu.
- Komu ešte vyhovuje čerpanie ruskej ropy.
- Prečo Orlen a OMV neboli trestané za dovoz ruskej ropy?
Hrozí kolaps?
Slovenská snaha podľa poľského analytika Krzysztofa Dębieca z Centra pre východné štúdie môže súvisieť aj s neochotou maďarského MOLu urýchliť odstrihnutie sa od ruskej ropy, z ktorej má gro príjmov, vysvetlil pre Politico.
Navyše, maďarská vláda na čele s Viktorom Orbánom je dlhodobo kritická k západným sankciám a priateľská k Rusku na čele s Vladimirom Putinom.