Každých 32 sekúnd ukradnú v USA jedno auto. Celkovo ich bolo vlani odcudzených viac ako milión, čo je najviac od roku 2008.
Krádeže áut sú pritom vstupnou bránou k ďalšej kriminalite. Následne sa využívajú napríklad na obchodovanie s drogami, zbraňami alebo na krádeže v obchodoch.
Retailové siete ako Target, Walmart, Dick’s Sporting Goods, Home Depot či Foot Locker tento rok upozorňovali na obrovské finančné straty v dôsledku rabovania v ich obchodoch.

Takéto krádeže sa najprv začali objavovať v centre San Francisca, ktoré má problémy s bezdomovcami a drogami. Zástupcovia firiem varovali, že trend sa rozšíril na celoamerický problém a hovoria o epidémii koordinovaných lúpeží.
Na tieto krádeže typu „smash and grab“, teda rozbiť, čo sa dá, a zobrať to, čo má v obchode hodnotu, sa využívali kradnuté autá.
Početnejšie krádeže áut nie sú len dôsledkom zhoršenej ekonomickej situácie časti Američanov, ale z veľkej časti výsledkom primitívnej adrenalínovej zábavy a vplyvu sociálnych platforiem na mladých ľudí.
Fenomén Kia Boys
Krádeže áut sú na vzostupe v USA už niekoľko rokov. Od roku 2017 sa počet odcudzených vozidiel zvýšil takmer o 80 percent (extrémom je mesto Denver, kde bol zaznamenaný nárast až o 200 percent).