Kancelárske budovy či nákupné centrá sú po zvýšení úrokových sadzieb rizikom pre stabilitu finančného sektora. Upozorňuje na to Národná banka Slovenska (NBS).
Dôvodom je, že developerské spoločnosti sa vyznačujú vyššou mierou zadlženosti v porovnaní s inými sektormi.
„Predpokladaný nárast úrokových nákladov v najbližších dvoch rokoch by im mohol ukrojiť v priemere 16 percent tržieb, v niektorých prípadoch to však môže byť aj viac ako dvojnásobok,“ vyratúva NBS.
Developerom podľa nej hrozí pokles hrubej marže na projektoch až o jednu tretinu. „Ich finančná situácia sa môže zhoršiť a budú viac citliví na prípadné dodatočné šoky,“ hovorí riaditeľ odboru finančnej stability NBS Marek Ličák.
Ako celok by developerský sektor mal zvýšené úroky zvládnuť, rozhodujúce však bude, či slovenská ekonomika porastie.
Komerčné nehnuteľnosti sú financované primárne cez bankové úvery, ale výrazná časť kapitálu prichádza aj z realitných fondov.
Kým celkové úvery od bánk v tomto sektore predstavujú päť miliárd eur, realitné fondy mu poskytli 1,8 miliardy eur. V týchto fondoch majú pritom Slováci zainvestovaných 2,5 miliardy eur.
Čo sa v článku dočítate:
- pred akými rizikami varuje NBS pri realitných fondoch,
- ako sa im darí na Slovensku,
- prečo je developerský sektor pod tlakom?
Negatívna cenová špirála
V realitných fondoch sa nachádza každé piate euro, ktoré Slováci investujú v podielových fondoch. Ide o druhú najpopulárnejšiu skupinu podielových fondov (po akciových).