Od začiatku roka banky na Slovensku dosiahli zisk 875 miliónov eur, čo je o 50 miliónov viac ako vlani. Postaral sa o to výrazný nárast takzvaných čistých úrokových výnosov.
Inými slovami, banky požičiavali peniaze drahšie, ako museli klientom platiť za ich vklady.
Na prvý pohľad sa zdá, že zneužívajú úrokový rozptyl, aby viac zarobili a kompenzovali si minulé obdobia. Od začiatku roka 2019 Národná banka Slovenska (NBS) pozorovala, že v dôsledku lacných úverov sú čisté úverové výnosy natoľko mizerné, že bankám ohlodávajú ich zisky.

Banky si ich vtedy zvyšovali rastom objemu úverov, prepúšťaním zamestnancov, digitalizáciou a v nemalej miere aj zvyšovaním poplatkov.
K zmene došlo v prvej polovici minulého roka, keď začali zdražovať úvery. Ak by však už v roku 2022 porovnateľne s hypotékami zvyšovali aj úroky na termínovaných vkladoch, podľa NBS by to sotva finančne zvládli.
Výnosy rastú len pozvoľne
Na nárast úrokových výnosov v uplynulom roku nemali vplyv drahšie hypotéky, ale drahšie úvery pre podniky. Z celkového nárastu v objeme 386 miliónov eur tvorili 336 miliónov eur, kým drahšie úvery pre domácnosti predstavovali len 93 miliónov eur.