BRUSEL. Európska komisia s cieľom prispieť k plneniu Európskej zelenej dohody navrhla v utorok akčný plán, ktorý má zaistiť, aby elektrické siete v EÚ fungovali efektívnejšie a zavádzali sa naďalej a rýchlejšie.
Komisia zdôraznila, že prepojené a stabilné energetické siete sú pilierom vnútorného trhu EÚ s energiou a kľúčom k uskutočneniu zelenej transformácie.
Zvýšenie spotreby
Právny rámec, ktorý podporuje zavádzanie elektrických sietí v celej Európe, bol už zavedený a eurokomisia vyjadrila presvedčenie, že vďaka úplnej integrácii trhov EÚ sa zmodernizovanou sieťou zabezpečí, aby občania a podniky mohli využívať lacnejšiu a čistejšiu energiu.
Očakáva sa, že spotreba elektrickej energie v EÚ sa do roku 2030 zvýši v porovnaní s dneškom približne o 60 percent.

Siete sa budú musieť prispôsobiť digitalizovanejšiemu, decentralizovanejšiemu a flexibilnejšiemu systému pozostávajúcemu z miliónov strešných solárnych panelov, tepelných čerpadiel a miestnych energetických komunít, ktoré sa delia o svoje zdroje, väčšiemu využívaniu obnoviteľných zdrojov energie na mori, väčšiemu počtu elektrických vozidiel, ktoré bude treba nabíjať, a rastúcej potrebe výroby vodíka.
Viac než 40 percent distribučných sietí v EÚ má vyše 40 rokov a cezhraničná prenosová kapacita sa má do roku 2030 zdvojnásobiť, čo si vyžiada investície vo výške 584 miliárd eur.
Riešenie výziev
Cieľom akčného plánu je riešiť hlavné výzvy spojené s rozširovaním, digitalizáciou a lepším využívaním elektrizačných prenosových a distribučných sústav. Identifikujú sa v ňom konkrétne a na mieru šité opatrenia, ktoré majú pomôcť uvoľniť investície na urýchlenie prepájania európskych elektrizačných sústav.
EÚ má jednu z najrozsiahlejších a najodolnejších sietí na svete, ktorá dodáva elektrickú energiu miliónom občanov. Dobre prepojené trhy s energiou sú dôležitým prínosom k zabezpečeniu stabilných dodávok počas energetickej krízy.
EÚ zaviedla právny rámec na podporu zavádzania sietí, a to revidované nariadenie o TEN-E, revidovanú smernicu o obnoviteľných zdrojoch energie a návrhy zákona o emisne neutrálnom priemysle a zreformovanej koncepcii trhu s elektrinou.
Ciele do roku 2030
- Urýchliť realizáciu projektov spoločného záujmu a tvorbu nových projektov,
- zlepšiť dlhodobé plánovanie sietí na začlenenia väčšieho objemu obnoviteľných zdrojov energie a dopytu po elektrifikácii vrátane vodíka do energetického systému,
- zaviesť regulačné stimuly usmerňovaním investícií orientovaných na budúcnosť a zdieľaním nákladov na cezhraničné projekty na mori,
- stimulovať lepšie využívanie sietí so zvýšenou transparentnosťou a s lepšími sieťovými poplatkami v záujme inteligentnejších sietí, efektívnosti a inovačných technológií; zlepšiť prístup k financovaniu projektov sietí zviditeľnením programov financovania EÚ určených na inteligentné siete a modernizáciu distribučných sietí,
- stimulovať rýchlejšie povoľovanie zavádzania sietí poskytovaním technickej podpory príslušným orgánom a usmernení v prospech lepšieho zaangažovania zainteresovaných strán a komunít a v neposlednom rade zlepšiť dodávateľské reťazce pre siete.