Každý rok v máji cestuje 40-tisíc ľudí do mesta Omaha v americkom štáte Nebraska. Počtom obyvateľov je veľké ako Bratislava a pre turistov nie je obzvlášť zaujímavé.
To, čo desiatky tisíc ľudí do Omahy priťahuje, je každoročné stretnutie akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway, za ktorým stoja legendárni investori Warren Buffett a jeho dlhoročný obchodný partner a kamarát Charlie Munger.
Budúci rok na pódiu už nebude sedieť Charlie Munger. V utorok sa ich spoločná cesta skončila, keď Munger vo svojich nedožitých 100 rokoch zomrel.
„Spoločnosť Berkshire Hathaway by nebola vytvorená v súčasnej podobe bez Charlieho inšpirácie, múdrosti a spoluúčasti,“ napísal 93-ročný Warren Buffett, ktorý s Mungerom podnikal polstoročie.
O staršom partnerovi hovoril ako o najbystrejšej mysli, akú pozná. Obaja sa v biznise skvelo dopĺňali, sršali vtipom a stali sa nerozlučnou dvojicou. Kým Buffett formuluje odpovede na otázky od akcionárov diplomatickejšie, Munger bol mlčanlivým rebelom, ktorému stačilo vysloviť pár strohých viet, aby vyjadril svoj názor bez zbytočnej slovnej vaty.
Bol známy odporom ku kryptomenám, ktoré označil za „hlúpy hazard“, o bankároch na Wall Street tvrdil, že sa im nedá veriť, pretože sa správajú ako „nadopovaní heroínom“. Jeho úprimnosť bola sympatická a aj vo vysokom veku bol vnímaný ako jeden z najrešpektovanejších investorov.
Berkshire Hathaway od roku 1964 zhodnotila svoje investície o 3,6 milióna percent, čím prekonala výnos indexu S&P 500, ktorý sa za rovnaký čas zhodnotil „len“ o 24-tisíc percent.
Čo sa v článku dočítate:
- Z čoho pozostávalo jeho portfólio,
- kedy a ako treba podľa neho investovať,
- prečo je sebaľútosť nebezpečná.
Biznis rada: Poker
Charlie Munger počas druhej svetovej vojny v roku 1943 nastúpil do armády, stal sa druhým dôstojníkom a študoval na univerzite meteorológiu. Po vojne pokračoval v štúdiu práva na Harvarde.
Keď mal 29 rokov, rozviedol sa, čo bolo brané v 50. rokoch ako spoločenská stigma. O rok neskôr mu zomrel deväťročný syn na leukémiu.