Peter Steinhübel, Eduard a Róbert Diničovci, Mikuláš Černák, Jozef Svoboda. Mafiáni, ktorí sú symbolmi divokých 90. rokov minulého storočia. Ich osobná dráha sa síce skončila (často aj násilným spôsobom), ale stopy po nich ostali doteraz.
Popri kriminálnych aktivitách sa totiž pokúšali rozvíjať aj „klasické“ podnikanie. V úvodzovkách preto, že firmy, ktoré vytvorili, mali v niektorých prípadoch štandardizovať ich „biznis“.
Veľká časť z nich medzičasom zanikla, našli sme však aj nemálo výnimiek. INDEX sa pozrel na osem známych mien z mafiánskych zoznamov. Čo po nich v podnikateľskej sfére zostalo?
Peter Steinhübel

Od smrti Petra Steinhübela, známeho pod prezývkou Žaluď, uplynie v auguste 25 rokov. Bol pritom jedným z prvých príslušníkov kriminálnych skupín, ktorý sa snažil svoje meno „štandardizovaťׅ“.
Na verejnosti sa prezentoval ako podnikateľ. V polovici 90. rokov figuroval v dvoch desiatkach firiem. Najznámejšou z nich bola Tatravagónka.

Popradský výrobca železničných vagónov skončil v Steinhübelových rukách v roku 1997 po únose jeho väčšinového vlastníka Vladimíra Bachledu, ktorý pod nátlakom prepísal svoj obchodný podiel.
Fabriku si však Steinhübel „užíval“ len dva roky. V roku 1999 ho pred vstupom do areálu Bratislavských mraziarní zavraždili.