KODAŇ. Protest proti americkej automobilke Tesla sa zo Švédska rozšíril do Dánska. Prístavní robotníci a vodiči združení v dánskom odborovom zväze 3F prestanú zhruba o dva týždne v dánskych prístavoch vykladať autá a voziť ich do Švédska, čím zabránia spoločnosti Tesla obísť niekoľko týždňov trvajúcu blokádu.
S odvolaním sa na utorňajšie oznámenie odborov 3F o tom informovala agentúra Bloomberg.
Protest neovplyvní činnosť automobilky v Dánsku, uviedol hovorca odborov. Štrajk by sa mohol rozšíriť aj do Nórska.

Protest proti Tesle vo Švédsku
Vo Švédsku vedie Tesla spor s odbormi už vyše mesiaca. Odborový zväz IF Metall vyhlásil 27. októbra štrajk mechanikov, ktorí odmietli vykonávať údržbu vozidiel Tesla, pretože automobilka odmieta rokovať o kolektívnej zmluve.
Odvtedy sa k protestu pridali členovia ďalších odborov. Prácu spojenú s Teslou odmietajú okrem iného vykonávať robotníci v prístavoch, smetiari, elektrikári či poštári.
Proti podpisu kolektívnej zmluvy sa podľa zdrojov stavia šéf automobilky Elon Musk, ktorý protest označil za "šialený".
"Aj keď sa radíte k najbohatším ľuďom na svete, nemôžete si len tak vytvárať vlastné pravidlá," uviedol Ján Villadsen z odborového zväzu 3F.
"V severských krajinách máme určité dohody o pracovnom trhu, a ak tu chcete podnikať, musíte ich dodržiavať. "
Tesla podala vo Švédsku dve žaloby
Švédsko je pre Teslu piatym najväčším európskym trhom a podpis akejkoľvek dohody so švédskymi odbormi by znamenal pre spoločnosť precedens.
Tesla sa v iných krajinách, kde pôsobí, dôrazne postavila proti snahám o vytvorenie odborov. Kolektívne zmluvy sú však vo Švédsku bežnou praxou, ktorá sa týka približne 90 percent všetkých pracujúcich Švédov.
Automobilka sa vo Švédsku postupu odborov bráni a podala dve žaloby. Pred týždňom švédsky súd rozhodol, že štátny dopravný úrad musí nájsť spôsob, ako dodať registračné značky pre nové vozidlá Tesla, ktoré nechcú doručiť štrajkujúci zamestnanci pošty.
V prípade druhej žaloby by mal súd rozhodnúť tento týždeň. Týka sa doručenia registračných značiek, ktoré uviazli na pošte.

Protest zvažuje aj Nórsko
Protest by sa mohol rozšíriť aj do Nórska. Podobnú blokádu zvažuje Zjednotená federácia odborových zväzov, ktorá podľa hovorcu Johna Trygveho Tollefsena situáciu monitoruje.
Solidarita odborov je bežnou súčasťou pracovného trhu severských krajín a cezhraničné štrajky nie sú ničím výnimočným. V roku 2015 sa napríklad švédski piloti pripojili k protestu pilotov nórskej spoločnosti Norwegian Air Shuttle.